Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Vadlejch vyhrál mítink Diamantové ligy, Monako vidělo i světový rekord

Oštěpař Jakub Vadlejch se napřahuje ke svému hodu během Zlaté tretry. foto: ČTK

Oštěpař Jakub Vadlejch poprvé v této sezoně vyhrál mítink atletické Diamantové ligy. Triumf v Monaku si zajistil úvodním pokusem dlouhým 85,95 metru, což pro něj znamená i jistou účast na olympijských hrách v Paříži, limit překonal o 45 centimetrů. Na jeho hod nedokázal odpovědět nikdo ze soupeřů, mezi nimiž chyběl olympijský šampion a vítěz úvodních dvou závodů letošního ročníku elitního seriálu Níradž Čopra.
  22:36

Stříbrný olympijský medailista Vadlejch porazil o metr a 72 centimetrů evropského šampiona Juliana Webera, který českého reprezentanta odsunul na třetí místo v Lausanne. Jako třetí postoupil do finále výkonem 81,31 olympijský vítěz z Londýna Keshorn Walcott. Závěrečný pokus absolvovali oštěpaři po více než půlhodinové pauze a nikdo se nezlepšil.

Vadlejchovi vyhovovalo velmi teplé počasí v Monaku. „Parádní počasí, super. Jsem zpocený na kost, ideální. Jsem hrozně moc rád za vítězství. Letos to mám zkompletované jedna, dva, tři, z těch tří diamantovek. Je to skvělé znamení před světem,“ řekl. Jen litoval, že startovní pole nebylo úplně kompletní. „Trošičku mě mrzí, že tu dneska nebyl Níradž, protože jsem se chtěl poměřit se všemi. Ale jinak tu byli všichni.“

Vyhrál pokusem, který byl spíše zajišťovací. Soutěž totiž byla komplikovaná. „Neustále byla něčím prodlužovaná. Nejdřív jim nešlo měření, takže jsme zrovna před mým pokusem asi deset minut stáli. Celkově ta soutěž trvala v sedmi lidech asi hodinu dvacet, což je docela dost. Během toho závodu jsem byl unavenější a unavenější, ale myslím, že jsem nebyl sám,“ doplnil Vadlejch.

Keňanka Faith Kipyegonová vytvořila v této sezoně už třetí světový rekord. Po červnových zápisech na 1500 a 5000 metrů tentokrát uspěla na nemistrovské míli. Zaběhla ji za 4:07,64 minuty, čímž čtyři roky staré maximum Nizozemky Sifan Hassanové pokořila o 4,69 sekundy.

Dvojnásobná olympijská vítězka na 1500 m proměnila ve světový rekord třetí ze svých posledních čtyř startů, jen při závodě na 5000 metrů na národním šampionátu na maximum neútočila. Do Monaka si pro něj přijela. „Chtěla jsem útočit na světový rekord a díky bohu to bylo úžasné. Opravdu jsem se těšila, až tady poběžím,“ řekla. Ohlásila, že na MS bude nejen obhajovat titul na patnáctistovce, ale také startovat na pětce.

Faith Kipyegonová zaběhla v Monaku nejrychlejší míli v historii.

Na trati 5000 metrů se v Monaku postaral o evropský rekord Španěl Mohamed Katir. Dva roky starý výkon hvězdného Nora Jakoba Ingebrigtsena vylepšil o 3,44 sekundy na 12:45,01. To mu stačilo na čtvrté místo za třemi Etiopany. Vyhrál Hagos Gebrhiwet (12:42,18)

Další rychlý čas na 400 metrů překážek předvedl Nor Karsten Warholm, jenž sezonní maximum z Osla posunul o setinu na 46,51 sekundy. Lépe Warholm běžel jen při světovém rekordu na OH v Tokiu. Za Warholmem doběhl druhý úřadující mistr světa Alison dos Santos, jenž se vrací po zranění a v této disciplíně startoval letos poprvé.

V Monaku po sedmi triumfech skončila letošní neporazitelnost tyčkařského krále Armanda Duplantise. Světový rekordman a olympijský šampion překonal pouze svoji základní výšku 572 centimetrů. Následujících 582 vynechal, na 592 dvakrát neuspěl a shodil i při jediném skoku na 602 centimetrech. Skončil na dělené čtvrté příčce, zvítězil Američan Christopher Nilsen (592).

V dálce se neprosadila trojskokanská rekordmanka Julimar Rojasová, výkonem 661 centimetrů skončila desátá. Vyhrála Italka Larissa Iapichinová, která si ve finálové sérii vylepšila osobní rekord na 695.

Yulimar Rojasová si na Diamantové lize v Monaku vyzkoušela dálku.

Z českých atletů startoval v Monaku vedle Vadlejcha ještě Filip Šnejdr. V běhu B na 800 metrů skončil pátý v sezonním maximu 1:46,12.