Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskař Harting sklízí kritiku, při německé hymně pískal a pokoušel se o tanec

Sport

  13:08aktualizováno  13:10
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Německý diskař Christoph Harting v Riu de Janeiro nejprve nadchl nečekaným olympijským vítězstvím, vzápětí na sebe ale ve své zemi strhl lavinu kritiky chováním při vyhlášení vítězů. Při hymně totiž nepostál, gestikuloval rukama, dělal grimasy nebo i pískal „do rytmu“, čímž ve své zemi i v samotné olympijské výpravě vyvolal vlnu pobouření.

Christoph Harting ve finále disku. foto: Reuters

„To, co předvedl při vyhlášení, nebylo dobré,“ řekl šéf týmu Michael Vesper. „Jeho sportovní výkon byl velkolepý, chování při ceremoniálu nevhodné,“ přidal prezident německého atletického svazu Clemens Prokop. Ani trenér Torsten Lönnfors chování svěřence nepochopil: „Netuším, co to mělo být,“ řekl rozčarovaně.

Pohoršení vyvolal Harting i u kolegů sportovců. „Zlato v disku je super, skvělé. Ale za to chování se tady v Německu před televizí stydím,“ vzkázal exmistr Evropy ve skoku do dálky Sebastian Bayer. „Vyloženě trapné a neuctivé,“ odsoudil olympijského šampiona i bývalý házenkářský reprezentant Pascal Hens.

Christoph Harting skáče na stupně vítězů.
Stříbrný Polák Piotr Malachowski, vítěz Christoph Harting a další Němec,...

Mladší bratr Roberta Hartinga, který triumfoval na předchozí olympiádě v Londýně, netušil, že vyvolá podobné reakce a ještě krátce poté přilil olej do ohně tvrzením, že zjistil, že na hymnu se špatně tancuje. Po vlně kritiky nakonec předložil omluvu či vysvětlení, že při slavnostním vyhlášení byl ještě napůl duchem v závodě. „Hlavou je člověk v podstatě úplně někde jinde. Pokud jsem se tím někoho dotkl, omlouvám se, nebylo to tak myšleno,“ řekl.

Autor:

Mohlo by vás zajímat