Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když krása spíše škodí. Diváky nezajímá volejbal, jen 17letá Kazaška

Roland Garros

  10:56
PRAHA - Je jí teprve sedmnáct let, přesto už má zástupy obdivovatelů. Volejbalistka Sabina Altynbekovová z Kazachstánu je sportovní senzací, její půvab však také škodí...

Kazašská volejbalistka Sabina Altynbekovová na asijském šampionátu do 19 let. foto: Reprofoto

Když hraje volejbal Sabina Altynbekovová, vypadá to, že se kolektivní sport rázem mění v individuální záležitost. "Publikum se chová, jako by byla jedinou hráčkou na turnaji. V tom se nedá pracovat," naříkal kouč kazašské reprezentace Nurlan Sadikov na nedávno skončeném asijském šampionátu do 19 let.

Altynbekovová tam způsobila senzaci. Fanoušci ji vyhlíželi hodiny před začátkem zápasů, média jí věnovala několik stran. Video s její hrou má na YouTube přes 2 miliony zhlédnutí. Na profilech na sociálních sítích nasbírala desetitisíce fanoušků, vznikl o ní i komiks.

Už je toho moc, přiznává kráska

Nepatří přitom k největším hvězdám. Na palubovce netrávila tolik času, kamery si ji však často všímaly i na lavičce. I sama volejbalistka přiznává, že ji zájem občas unavuje: "Nejprve mi to lichotilo, ale někdy už je toho moc. Chci se koncentrovat na hraní volejbalu a­ na nic jiného."

Hlavní základna fanoušků Altynbekovové pochází z asijských zemí: Číny, Malajsie, Filipín, Japonska nebo Vietnamu. Řada z nich při zápasech nesleduje hru, ale pouze zírá na mladou Kazašku.

Což podle trenéra Sadikova v týmu nedělá dobrotu: "Samozřejmě jsme rádi, že naše děvče zajímá desítky tisíc lidí, je to dobré i pro naši zemi. Ale tým deprimuje, když je všechna pozornost upřená na ni."

Případ Altynbekovové budí údiv. Nejen proto, jak náhle získala zástupy fanoušků. Ale také z důvodu, že většinou sportovkyně ze svého půvabu spíše těží.

Eugenie Bouchardová

Ana Ivanovičová

Stačí příklad tenistky Any Ivanovičové. V roce 2008 vyhrála Roland Garros, ale pak ji potkal kariérní pád. Vypadla z elitní desítky žebříčku, prohrávala se slabšími soupeřkami. Až postupně se začala zvedat. Přesto si ji pořadatelé turnajů i televizní režiséři stále hýčkali a dostávala luxusní prostor na centrálních dvorcích, respektive ve výhodných vysílacích časech.

Také její kolegyně Eugenie Bouchardová nastartovala kariéru a posbírala reklamní smlouvy bleskově nejen díky vynikajícím výsledkům, ale i zásluhou své fotogeničnosti.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková zaujaly na olympiádě v Londýně pátým místem, ale také pohlednými tvářemi a sympatickým vystupováním, čímž zařídily dosud spíše okrajovému sportu náhlou popularitu.

Anna Kurnikovová (vlevo) při exhibici s Martinou Hingisovou.

Ne vždy však krása šla dohromady s rozvojem kariéry. Pohledná ruská tenistka Anna Kurnikovová se místo boje o tenisový trůn začala čím dál víc věnovat reklamním akcím a nadějnou kariéru ukončila bez jediného titulu.

Altynbekovová zatím stojí na rozcestí. Kudy se z něj vydá?

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat