Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'Djoker' smetl i Nadala. 'I tak je jedničkou všech dob,' tvrdí pokorně Srb

Sport

  13:00
INDIAN WELLS/PRAHA - Zničil i nezničitelného španělského býka. Novak Djokovič válcuje v roce 2011 celý tenisový svět silou, která bere dech. Novak Djokovič vyhrál turnaj Masters 1000 v Indian Wells, když nejprve v semifinále vyřadil Rogera Federera a ve finále si poradil i s Rafaelem Nadalem. Už to je kousek hodný zápisu do historie. Pro Djokoviče to byla 18. výhra v této sezóně. Neprohrál ani jednou...

Trápící se Rafael Nadal. foto: ČTK

Před letošním Australian Open řekl kouč Novaka Djokoviče Marian Vajda jednu větu, která se mu musela do mysli vrátit po nočním triumfu jeho svěřence na turnaji v Indian Wells. "Novak dospěl psychicky. Dříve pro něj bylo hrozně těžké hrát s vědomím, že porazí Federera a pak na něj čeká ještě Nadal," prohlásil v lednu.

Třiadvacetiletý Srb na americkém turnaji ukázal, že už se i s tímto přetěžkým úkolem dokáže vypořádat. V semifinále turnaje ATP Masters 1000 nejprve vyřadil Rogera Federera, čímž si zajistil od pondělí pozici světové dvojky. V nedělním finále pak dokázal přemoci i Rafaela Nadala. Porazit obě tenisové legendy na jednom turnaji? A dvakrát v kariéře (Djokovičovi se to povedlo již v Montrealu v roce 2007)? To před Srbem dokázali pouze David Nalbandian a Nikolaj Davyděnko.

SOUHRN FINÁLE TURNAJE V INDIAN WELLS

"Nemyslím si, že jsem neporazitelný. Jen se snažím hrát nejlepší tenis a dávám do všech zápasů maximum," usmíval se Djokovič, když se mazlil se svou šestou trofejí pro šampiona turnajů Series 1000 (po grandslamech největších turnajů sezóny). "Věřil jsem si, i když jsem prohrával," připomněl, že v zápase triumfoval i přes ztracený set v poměru 4:6. Další dva ale ovládl 6:3 a 6:2 a především ve třetím setu na kurtu jednoznačně dominoval.

Přesto složil svému finálovému soupeři po zápase hlubokou poklonu. "Pro mě je Rafa nejlepším tenistou historie. Ve 24 letech toho dokázal hrozně moc. I když získal o sedm gradslamů méně než Federer (9 ku 16), pro mě jedničkou a jednou Rogera určitě překoná," sypal ze sebe neporazitelný "Djoker". V letošním roce vyhrál srbský národní hrdina všech 18 duelů, další dva navíc přidal na konci loňského roku ve vítězném finále Davis Cupu.

Novak Djokovič slaví.

Přesto ke svému cíli - pozici světové jedničky - má ještě hodně daleko. Na vedoucího Nadala ztrácí téměř 4 tisíce bodů. Pokud Španěl nezažije výrazný výsledkový propad, může o jeho sesazení uvažovat Djokovič až ve druhé polovině roku. "Mám hodně povedený úvod sezóny, ale Novak hrál výborně. Ještě jsem ale neřekl poslední slovo," vzkázal Nadal svému rivalovi, že se pozice tenisového vládce jen tak nevzdá.