20. května 2011 18:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Djokovič či Nadal? Chystá se boj o tenisový trůn

Vítěz Novak Djokovič a znovu poražený Rafael Nadal. Antukové Masters v Madridu ovládl srbský tenista  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Novak Djokovič a znovu poražený Rafael Nadal. Antukové Masters v Madridu ovládl srbský tenista | foto: Reuters

PRAHA Čtyři měsíce uplynuly od prvního grandslamu sezony v australském Melbourne. I tak krátká doba stačila světu, aby zapomněl na tradiční rivalitu Rogera Federera s Rafaelem Nadalem. Před nedělním startem Roland Garros je ústředním tématem Novak Djokovič a jeho útok na tenisový trůn.

Od momentu, kdy v lednu podruhé v životě líbal trofej pro vítěze Australian Open, se z Novaka Djokoviče stal postrach. Od té chvíle vyhrál každý zápas i každý turnaj, kterého se zúčastnil. Už v neděli, na antukových dvorcích v Paříži, začne cesta druhého tenisty žebříčku za korunovací. Když postoupí na French Open do finále, vystrčí z trůnu Rafaela Nadala a stane se světovou jedničkou.

Infografika

Je to pouze a jen na něm. "Jenže Rafa je králem antuky a nejlepší hráč na tomto povrchu v historii. Třeba tady prohrál jedinkrát za život," připomíná Djokovič bilanci svého největšího rivala, který grandslam v Paříži vyhrál pětkrát. Také letos obhajuje vítězství a v případě šestého triumfu dohoní i rekordní počet titulů Björna Borga. "Ale Novak si věří a já jsem teď ten druhý. Posledních několik měsíců se pohybuje na úplně jiné tenisové úrovni než ostatní," vrací soupeři pochvaly Nadal.

Novak Djokovič v souboji s Rafaelem Nadalem.

Sám španělský velikán poznal, jak těžké je zastavit famózní formu Djokoviče. Rodák z Bělehradu přezdívaný "Nole" zná v roce 2011 jen radost. Od začátku sezony vyhrál 37 zápasů a sedm titulů, a pokud bude stejným tempem pokračovat, na Roland Garros překoná i rekordní sérii Johna McEnroea 42 vítězství z roku 1984.

"Ten rok mi to hodně připomíná. A rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Hodně mých unikátních sérií už je minulostí, tak třeba přibude další," nebrání se tomu slavný Američan. Djokovič by si jistě nepřál, aby jeho šňůra skončila jako ta McEnroeova. Tu totiž utnul právě ve finále French Open ostravský rodák Ivan Lendl, i když nejdříve prohrával 0:2 na sety.

Rafael Nadal v souboji s Novakem Djokovičem.

"Novak má oproti mně tu výhodu, že výkonnostně vyčnívá v časech, kdy je tenis fyzicky mnohem náročnější a kvalitu na vítězství má celá řada hráčů," míní McEnroe. Djokovič letos Nadala pokaždé porazil - dvakrát na tvrdých površích, dvakrát překvapivě i na antuce, kde neměl dva roky pražádnou konkurenci. McEnroe však srbskou hvězdu dopředu varuje. Grandslam je trochu jiný než normální turnaje a zápasy se hrají na pět setů místo obvyklých tří.

"Což je výhoda pro Rafaela, který má s dlouhými bitvami víc zkušeností," dodává McEnroe. Vždyť i čtyřiadvacetiletý Španěl cítí, že by mu šestý pařížský titul nemusel utéct. "Protože Djokovičova série nemůže trvat věčně. Šampioni jsou ti, kteří nevyhrávají týden po týdnu, ale ti, kdo vyhrávají v pravý čas," věří. A pravý čas pro něj opravdu nastal, jinak poprvé od loňského června nebude prvním tenistou světa.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?