Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Djokovič přišel o pozici suveréna. I přes problémy v manželství ho Srbové stále milují

Sport

  10:10
PRAHA - Nuceně přenechal světový trůn Andymu Murraymu, utrpěl nečekaně brzké porážky, na kurtu už nepůsobí tak sebevědomě, občas mu rupnou nervy. Srbský tenista Novak Djokovič zažívá na své poměry slabší sezonu a sportovní svět řeší, co se s donedávna nezpochybnitelným králem mužského okruhu stalo.

Novak Djokovič v Paříži. foto: Reuters

Naposledy prožil Djokovič slabší chvilku v neděli při úvodním zápase Turnaje mistrů v Londýně. Po jedné z prohraných výměn s Rakušanem Dominikem Thiemem vztekle napálil míček do diváků.

Když se jej na to po zápase novináři zeptali, zareagoval nasupeně a obhajoval se, že není jediným tenistou, jenž na kurtu projevuje vztek. „Stejně tak mohlo v O2areně nasněžit,“ odsekl Djokovič na novinářovu připomínku, že míček mohl někoho z publika zranit.

Trable v manželství?

Z podtextu dotazu však vyznívalo, že na něco podobného nejsou diváci u Djokoviče zvyklí. Podle bývalého britského tenisty a nyní komentátora BBS Tima Henmana tento incident jen potvrzuje, že Djokovič není poslední měsíce v ideální psychické pohodě.

Ostatně on sám to připustil už v srpnu v rozhovoru pro The Times v reakci na brzká vypadnutí z Wimbledonu a olympiády v Riu. „Neprohrál jsem kvůli zranění nebo fyzickým potížím, ale osobním problémům, které mě trápily,“ nechal se slyšet.

Na dotaz, o jaké problémy se jedná, odpovídat nechtěl. „Není vhodná chvíle na rozhovor na toto téma. Je to vyřešené a život jde dál,“ řekl.

Tou dobou se už měsíce spekulovalo o jeho údajné nevěře a poměru s bollywoodskou star, indickou herečkou Deepikou Padukonovou. Italská média během Wimbledonu psala, že Djokovičovo manželství bylo tou dobou na pokraji rozpadu, a že jeho manželka Jelena dokonce nechala rozdělit jejich bankovní účty.

Ale zpět na kurty. Je Djokovičův tenisový rok skutečně špatný?

V lednu pošesté vyhrál úvodní turnaj „velké čtyřky“ Australian Open, čímž vyrovnal rekord legendárního Roye Emersona. Ještě předtím stihl překlopit ve svůj prospěch zápasovou bilanci s dlouholetým rivalem Rafaelem Nadalem na 24:23, v průběhu roku se mu totéž povedlo isgrandslamovým rekordmanem Rogerem Federerem.

Grand Slam mu unikl

4. dubna 2016 se Djokovič ziskem 98,2 milionu dolarů poprvé v kariéře vyhoupl do čela nejvíce vydělávajících tenistů v historii, k 6. červnu měl jeho účet hodnotu 101 917 404 dolarů.

Účast na právě probíhajícím Turnaji mistrů si zajistil už 2. června po vítězství ve 4. kole Rolland Garros nad Robertem Bautistou Agutem.

Ve finále téhož turnaje ale hlavně zvítězil nad Andym Murraym apo letech čekání na pařížský titul konečně jako osmý hráč v historii zkompletoval kariérní Grand Slam. Djokovič byl v tu chvíli úřadujícím šampionem všech čtyř největších a nejdůležitějších tenisových turnajů světa, což média podle Srbovy přezdívky začala označovat jako „Nole Slam“.

Očekávání, zda devětadvacetiletý Djokovič dokáže získat rovněž Grand Slam kalendářní, ale srbský tenista nenaplnil. Ve Wimbledonu sice vítězstvím nad Francouzem Adrianem Mannarinem ve druhém kole vytvořil nový rekord open éry, když vyhrál třicátý zápas na grandslamu v řadě, ale hned vzápětí se předčasně balil po nečekané prohře se Samem Querreym, tehdy 28. hráčem žebříčku. Poprvé od Roland Garros 2009 nepostoupil do osmifinále grandslamu, ale na krizi to tehdy ještě nevypadalo.

Zvlášť poté, co na konci července bez ztráty setu vyhrál počtvrté prestižní Rogers Cup v Torontu. Jenže další výkyv přišel na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Srbský tenista prohrál – i když nutno říci, že po neskutečné bitvě – hned v 1. kole spozdějším finalistou Juanem Martínem del Potrem. Byla to první Djokovičova porážka v prvním kole jakéhokoliv turnaje od roku 2009.

Kdyby vyhrál poslední grandslam sezony US Open, jistě by se jeho sezona bilancovala pozitivněji. Jenže Djokovič ve finále padl se Stanem Wawrinkou a po podzimních porážkách opět s Bautistou Agutem ve čtvrtfinále v Šanghaji a s Marinem Čiličem v semifinále pařížského Masters pak 7. listopadu definitivně přepustil post světové jedničky Murraymu.

Zůstává miláčkem

Takže jaký je to pro tenistu vlastně rok, když ovládne dva grandslamy, vydělá nejvíc peněz v historii, pokoří několik rekordů, ale zároveň ztratí své výsadní postavení? „Nikdy jsem se necítil neporazitelný a řekl bych, že ani nikdy nebudu. Zvlášť v tenise je nepředstavitelné být neporazitelný. Především tak ani nepřemýšlím,“ řekl už smířlivěji Djokovič po dalším duelu na Turnaji mistrů.

Doma v Srbsku Djokovič zůstává i přes trable miláčkem národa. Pořád patří k nejlepším sportovcům planety, hodně se angažuje v charitě a celkově je aktuálně asi tím nejlepším „exportním zbožím“, které Srbové mají.

A pokud Djokovič předčí v Londýně Murrayho, mohou mít už za pár dnů znovu světovou jedničku.

Mohlo by vás zajímat