Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Do cíle je dotáhl soupeř

Sport

  13:43
BUENOS AIRES - Tatrovácká posádka Aleše Lopraise si to na vlastní kůži ověřila během druhé etapy Rallye Dakar. Nebýt pomoci servisního vozu z týmu jejich soupeře, zůstala v neděli s nepojízdným vozem na trati.

Aleš Loprais se vinou technických problémů trápí. foto: ČTK

Tatrovácká posádka Aleše Lopraise si to na vlastní kůži ověřila během druhé etapy Rallye Dakar. Nebýt pomoci servisního vozu z týmu jejich soupeře, zůstala v neděli s nepojízdným vozem na trati.

Lopraisovi konkurenti míjeli bezmocné osazenstvo kamionu, které se kvůli poruše spojky z medailových příček propadalo výsledkovou listinou hlouběji a hlouběji. „Nerad něco vzdávám, vlastně se nevzdávám nikdy. Situace byla ale vážná,“ připustil Loprais na internetových stránkách svého týmu.

Kdo se mohl stát spasitelem? Zbývala jediná reálná možnost – někdo ze soupeřů. A jeden takový se skutečně našel. Gesto hodné obdivu má na svědomí asistenční vozidlo týmu Offroadsport.cz, za jehož volantem sedí Robert Randýsek. Tatrovku zapřáhl za lano a dotáhl až do cíle rychlostní zkoušky, čímž se Loprais vyhnul penalizaci, i když jeho ztráta narostla na téměř tři a půl hodiny.

„Solidarita Roberta Randýska a jeho posádky navázala na ty nejlepší tradice dakarského závodění. Kluci, ještě jednou díky!“ vyjádřil Lopraisův tým vděčnost svým zachráncům.

Během nejdelší etapy jihoamerické rallye to nejdřív vypadalo na relativně bezproblémovou jízdu. „Zkuste si představit, že prostě máte den a vychází vám vše, co uděláte. Tak přesně tak nějak to bylo, tedy až do toho nešťastného okamžiku,“ komentoval Loprais poklidný průběh cesty ze Santa Rosy do Puerto Madryn.

Kritický moment nastal 37 kilometrů před koncem měřeného úseku. Opět se při něm projevilo zatím největší úskalí rallye, která se letos poprvé přesunula mimo Afriku. Na často úzké trati se těžko předjíždí. Lopraise kvůli tomu zastavil jeden z motocyklistů, který před ním zapadl do písku. V okamžiku, kdy byla cesta volná a tatra se mohla rozjet, ozvala se rána a po několika stovkách metrů bylo zřejmé, že bez důkladné opravy se Lopraisův stroj z místa nepohne.

Došlo k „destrukci přítlačného kotouče a lamely spojky“, což je poměrně vzácná závada.

Na jejím odstranění se pracovalo celou noc před startem včerejší třetí etapy. Kromě toho se Lopraisův tým pokouší u vedení závodu dojít k narovnání výsledků kvůli tomu, že zablokované kontrolní místo neprojely všechny posádky.

Ve zbývajících dvanácti dílech rallye zkusí Loprais smazat zdánlivě nepřekonatelnou propast od nejlepších posádek. „Bude před sebou mít hodně pomalých aut, které bude muset předjet. Ale on to zvládne. I já jsem to několikrát dokázal,“ povzbuzuje svého synovce Karel Loprais, šestinásobný vítěz soutěže kamionů, který absolvuje soutěž v novinářském voze.

Pokud se to povede a Aleš Loprais se vrátí zpátky na pozice, kde se nacházel před poruchou, bude mít na jeho úspěchu nezadatelný podíl také Randýsek.

Solidarita Roberta Randýska a jeho posádky navázala na ty nejlepší tradice dakarského závodění

Autor:

Prodej apartmánu 3+1 v Chlumu u Třeboně
Prodej apartmánu 3+1 v Chlumu u Třeboně

Hejtmanská hráz, Chlum u Třeboně, okres Jindřichův Hradec
3 795 000 Kč