Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Turína se podívá i snowboardista Černík

Sport

  15:29
PRAHA - Česká olympijská výprava se rozšíří. Snowboardistu Martina Černíka nominovali poté, co dodatečně splnil kritéria mezinárodní federace FIS. Na olympiádu tak pojede rekordních 83 reprezentantů.

Český snowboardista Martin Černík foto: Vítek LudvíkČTK

"Je to pravda? Tak to je úlet, mám velkou radost," reagoval Černík na fakt, že se poprvé v kariéře podívá na olympiádu. "Objel jsem kvůli tomu kus světa a v tuto chvíli je to pro mě vrchol sezony," řekl freestylista z Hradce Králové. Závěrečnou přípravu plánuje v rampě ve švýcarském Laaxu.

Černík splnil mezinárodní kritéria minulý týden na Světovém poháru v Leysinu a v redukovaném pořadí se k 20. lednu 2006 vešel do olympijské třicítky. Nominace už ovšem byla v tu dobu schválená, a tak o jeho zařazení do týmu muselo rozhodnout dodatečné hlasování delegátů olympijských sportů a výkonného výboru Českého olympijského výboru.

"Ti se většinovým hlasováním usnesli pověřit předsedu ČOV Milana Jiráska dodatečně nominovat do české výpravy sportovce, kteří po 19. lednu splní podmínky účasti na ZOH 2006 dle reglementů mezinárodních federací," řekl mluvčí ČOV Jan Martinek.

Devětadvacetiletý Černík se stal třetím snowboardistou, který pojede do Turína. Do nominace se před ním dostali Petra Elsterová pro paralelní obří slalom a ve snowboardcrossu Michal Novotný. "Je dobře, že se český jezdec objeví v každé snowboardingové disciplíně," řekl šéf české olympijské mise František Dvořák.

Černík se neúspěšně snažil dostat na olympijské hry v Naganu 1998, od té doby se věnoval převážně volnému ježdění. "V kariéře jsem se účastnil mnoha prestižních závodů, jezdil exhibice, vyhrál auto, byl na Aljašce a jezdil z helikoptéry, ale na olympiádě jsem ještě nebyl. Určitě to bude super závod, úroveň rampy bude dobrá a bude to paráda si tam zajezdit," těšil se Černík a poděkoval za podporu lyžařskému svazu i ČOV.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...