Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dodgers jako Slavia. Jen v Americe nemají slitování

Sport

  15:47
LOS ANGELES (od spolupracovníka LN v USA) - Myslíte si, že jen v české fotbalové lize se může stát, že hráči nedostávají výplatu? Ne, děje se to i v Americe. Jenže postup v baseballové lize MLB vůči majitelům klubu, který se dostane do potíží, je mnohem tvrdší.

Smutní hráči baseballového klubu Los Angeles Dodgers foto: ČTK

Pokud lze postavení nejbohatšího klubu MLB New York Yankees srovnávat s fotbalovou Spartou, tak Los Angeles Dodgers mohou být právem považováni za Slavii. Dodgers zahájili svoji historii také v New Yorku, kde po mnoho desetiletí sváděli tvrdá derby právě s Yankees. Ale na začátku 60. let se z Brooklynu přestěhovali do Los Angeles a stali se neodmyslitelnou součástí jižní Kalifornie.

Zatímco Yankees nadále vyhrávají jeden triumf ve Světové sérii za druhým, Dodgers jen paběrkují. A letos se jim nedostává ani na výplaty, podobně jako se to přihodilo Slavii. Hráčům a všem zaměstnancům hrozí, že nedostanou 31. května výplatu. Jenže pravidla v americké Major League Baseball jsou mnohem nemilosrdnější než u nás. Pokud nemáte na to vlastnit baseballový klub, budete se rychle pakovat.

Komisař MLB, tedy něco jako generální sekretář svazu, má právo v určitých případech vám vlastnictví odejmout, ať se vám to líbí nebo ne. Právě to se nyní děje Franku McCourtovi, vlastníkovi Dodgers.
Chudé příbuzné společnost milionářských vlastníků mezi sebe nebere.

Podle časopisu Forbes je přitom například hodnota týmu LA Dodgers odhadována na neuvěřitelných 800 milionů dolarů, a tak jejich majitel jistě není sociální případ. Mimochodem hodnota basketbalových Lakers je poloviční a hokejových LA Kings dokonce jen čtvrtinová.

Z výdělků firmy financoval vlastní život

Baseball se ne nadarmo považuje za součást americké kultury a historie. Americká angličtina přímo hýří baseballovými přirovnáními. Když navštívíte i ten nejmodernější baseballový stadion, budete mít pocit, že na vás dýchá tradice. Od vlastníků se automaticky očekává určité chování, vystupování a úroveň. Peníze určitě nejsou všechno, ale musíte je mít.

Majitel Dodgers Frank McCourt neměl v poslední době ani jedno. Ani úroveň, ani peníze. V minulých letech z výdělků týmu financoval svůj luxusní život, místo aby je investoval zpět do klubu. Když se kvůli rozvodu se svojí manželkou Jamie začal hádat o vlastnictví, vedení ligy došla trpělivost. Komisař MLB Selig odebral McCourtovi kontrolu klubu a jmenoval správcem Dodgers Toma Schieffera, který musí schválit každou finanční transakci přesahující pouhých 5 tisíc dolarů.
Hráči Dodgers zatím kritickou situaci ve výplatách neřeší. Pokud ale nebude mít Frank McCourt na konci měsíce na výplatu, situace může být i pro ně kritická. V takovém případě vedení ligy zaplatí hráčům z fondu, do něhož přispějí všechny ostatní týmy, a Dodgers budou na prodej. Tento scénář se zdá být podle všech ten nejpravděpodobnější.

Autoři: