4. srpna 2015 7:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dopingový skandál: Podezřelé krevní testy měli i někteří Češi

Lilija Šobuchovová zaplatila svému trenérovi Melnikovovi 450 tisíc eur za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lilija Šobuchovová zaplatila svému trenérovi Melnikovovi 450 tisíc eur za... | foto: GETTY

PRAHA Podezřelé výsledky krevních testů měli údajně také čeští atleti. Podle webu britského deníku Daily Mail vykázalo abnormální hodnotu sedm procent jejich vzorků v letech 2001 až 2012.

Jde o součást záznamů z databáze Mezinárodní atletické federace (IAAF), k nimž získaly přístup německá televizní stanice ARD a britský list Sunday Times. Podle nich měla třetina medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších podezřelé výsledky. Žádný z nich o medaili nepřišel.

Investigativní novináři prošli celkem 12 tisíc krevních testů od 5000 závodníků z databáze mezinárodní federace IAAF. Podezřelé výsledky mělo 146 medailistů, včetně držitelů 55 zlatých medailí ze středních a dlouhých tratí.

Nejvíce testů s abnormálními hodnotami (30 procent) údajně odevzdali ruští atleti.

Český atletický svaz zprávu o tom, že se podezřelé testy týkají i českých závodníků, nechtěl komentovat kvůli nedostatku informací. „V této chvíli jsme konfrontováni s mediální realitou a nemáme prozatím k dispozici ze strany IAAF žádné oficiální zprávy, ke kterým bychom se mohli relevantně vyjádřit,“ citovaly vyjádření svazu Lidové noviny.

„V tuto chvíli těžko říct, v čem jsou výsledky abnormální. Můžete měsíc trénovat ve vysokohorském prostředí a parametry krevního obrazu se mohou posunout. To vše je nutné vzít do úvahy,“ řekl listu k odhalením německých a britských novinářů Jan Chlumský, vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval zveřejnění záznamů odsoudil. „Vidím za tím především senzacechtivost. Vyvozovat závěry na základě vynesených dílčích výsledků krevních testů je velmi neseriózní,“ uvedl Kejval pro LN.

Šéf IAAF Lamine Diack vidí za rozpoutáním aféry cílenou kampaň, jejíž snahou je přerozdělování medailí z minulosti. „To je možné, pokud díky nové technologii dokážeme, že někdo dopoval. Jinak je to vtip. Pouhé tři týdny před mistrovstvím světa, někdo za tím stojí,“ prohlásil Diack v Kuala Lumpuru na zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

„Na všechny otázky odpovíme. Ale nelze přece říct, že když měl někdo podezřelý výsledek, že hned musel dopovat. Pokud někdo tvrdí, že by se měli měnit majitelé medailí mezi lety 2001 a 2012, je to fraška,“ uvedl předseda atletické federace, kterou vede od roku 1999.

ČTK