Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Doplácíme na minulost, ale sport už dělat umíme, říká komentátor Novy

Sport

  8:30
PRAHA - Sport a televize Nova? Každý fanoušek si jistě vybaví nechvalně proslulé duo komentátorů Václav Tittelbach s Pavlem Poulíčkem. Jenže ti jsou už minulostí. Nelichotivé nálepky měla televizi zbavit olympiáda v Soči a především přenosy z hokejového turnaje. To se však nestalo, Nova se turnaje pár měsíců před jeho startem sama vzdala. "Což nás hodně mrzí, protože jsem přesvědčený o tom, že bychom olympiádu zvládli," tvrdí komentátor Jan Velart.

Jan Velart, komentátor televize Nova foto: Mafra - Michal Šula

Proč Nova přišla o hokej v Soči

Mělo to být poprvé, co se olympijský hokej objeví jinde než v České televizi. Jenže nebylo. Nova všechny rivaly sice přeplatila v obálkové soutěži o vysílací práva, pár měsíců před startem turnaje se však projektu sama vzdala. Za rozhodnutím stojí nové vedení televize, které začalo šetřit a tak drahou akci si nemohlo dovolit. Fanoušci tedy hokej uvidí opět v podání Roberta Záruby a spol.

Jak se vyrovnáváte s tím, že vás lidi pořád neberou vážně?
Je smutné, že jsme pořád spojovaní s érou, kdy se sport na Nově tak trochu podcenil. Chci se trošku zastat Vaška Tittelbacha a Pavla Poulíčka. Sportovní redakce u nás vznikala na zelené louce jako celá televize. Chyběla kontinuita, jakou má Česká televize. Komentování je nejtěžší disciplína televizní žurnalistiky a v ní se zkušenosti předávaly po generacích. Už jsme ale dávno jinde, naše práce je na profesionální úrovni.

Těší vás, že se vás zastal Robert Záruba?
On nám tímhle udělal obrovskou reklamu, protože je to s Mírou Bosákem největší komentátorská osobnost a česká veřejnost ho bere jako lídra sportovního komentování. Když takový člověk ocení naši práci, je to pro nás malá náplast.

Věříte, že nastane doba, kdy se na sport na Nově lidi přestanou koukat s předsudky?
Víte, ta naše nálepka je živená na různých diskusních fórech na internetu a lidé tento názor používají do velké míry stereotypně. Ti, co nás mohou sledovat pravidelně, řeknou, že sport dělat umíme. Ale obecný názor, který se o nás šíří jako fáma, by se nám podařilo rozbourat až díky olympiádě, kterou by sledovaly miliony diváků.

Bez velké akce to nepůjde?
To ukáže čas, třeba je to záležitost jenom jedné generace.

Byl to šok, když jste se dozvěděli, že všechno úsilí bylo marné?
Veliký, pro většinu z nás šlo o vrchol kariéry. Už se to blížilo a měli jsme za sebou velký kus odvedené práce. Na druhou stranu to byl pochopitelný krok vzhledem k tomu, jakým směrem se Nova rozhodla vydat. My olympiádu nakonec budeme stejně vysílat i s hokejovým turnajem na Nova Sportu.

Co všechno obnáší příprava na olympiádu?
Víc než rok na tom dělal velký tým napříč jednotlivými odděleními přes marketing, dramaturgii a technické zázemí. Měli jsme připravené velké studio po vzoru kanadské TSN. Komentátoři si od léta připravovali zajímavosti o hráčích, dělali jsme si dost intenzivní archiv záběrů, abychom ke konkrétnímu zápasu dokázali nabídnout souvislosti.

Chtěli jste to dělat jinak, než jsou lidé zvyklí z ČT?
Měli jsme připravených pár novinek. Třeba 3D elektronickou tužku, která nabídne divákovi rozbor akcí z mnoha úhlů. V Soči bude totiž hra snímaná ze tří kamer. Potom jsme si chtěli vyzkoušet komentování ve dvou plus jeden expert. Chtěli jsme udělat turnaj se ctí, cílem nebylo trumfnout ČT.

Měla by komerční televize dělat přenosy a studia jinak? Řada fanoušků si například pochvaluje Primu, jak pojala fotbalovou Ligu mistrů.
Je to cesta, ale určitě by bylo špatně na tom vystavět studio. Důležitý je sportovní výsledek, nehledě na to, o jakou jde televizi. Ozvláštnění je přínosné, protože ČT je ve sportu silná a ostatní se od ní chtějí odlišit. Já to vítám, i když je těžké přijít s něčím novým. Ve světě je na druhou stranu spousta příkladů, kde se dá inspirovat.

Jak tedy budou vypadat vaše přenosy z olympiády?
Na Nova Sportu pojedeme od rána do večera a počítáme i s přenosy hokejových zápasů. Může se stát, že něco poběží souběžně u nás i na ČT, většinou se ale budeme snažit vybírat jiné divácky atraktivní disciplíny.

Pokud jde o budoucnost – máte po změně vedení jasno?
Na NHL máme práva na čtyři sezony, tady změna nebude. Co se týká velkých akcí typu olympiáda, to uvidíme. Situace je čerstvá, důležité je, že se televize ubírá jiným a správným směrem. Sice se to dočasně odrazí na naší programové skladbě, ale musíme být zase prosperující televize. Věřím, že si sport jako jedno z nejatraktivnějších odvětví najde cestu na velké kanály jako Nova a Fanda.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...