Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brit schválně upadl, olympijský výbor to ale řešit nebude

Sport

  16:21
LONDÝN - Mezinárodní olympijský výbor nemá v úmyslu prošetřovat komentáře britského cyklisty Philipa Hindese, které vyřkl ve čtvrtek po skončení týmového sprintu. Člen zlatého domácího týmu, v němž spolu s ním byli ještě slavný Chris Hoy a Jason Kenny, prohlásil, že pád ve finále proti dráhařům Francie byl dopředu naplánovaný ve snaze opakovat závod v případě nepovedeného startu.

Britský tým cyklistů foto: Reuters

"Kdyby přišel špatný start, potřebovali jsme pád k tomu, aby se opakoval," řekl k pádu v první zatáčce Hindes. Britové tak využili pravidla, které týmům opakovaný start za podobných okolností umožňuje. "A já s úmyslem restartu spadl - kvůli tomu, abychom zajeli co možná nejrychlejší jízdu," přesvědčoval novináře bezprostředně po závodě devatenáctiletý Hindes.

Na tiskové konferenci už volil opatrnější slova a tvrdil, že nad kolem ztratil kontrolu. Britská cyklistická federace přispěchala s vysvětlením, že celé nedorozumění vzniklo především kvůli tomu, že angličtina není hlavním jazykem rodáka z německého Krefeldu. MOV se však nehodlá celou věcí vůbec zabývat.

"Výsledky se měnit nebudou," ujistil mluvčí výboru Mark Adams. "O té situaci víme, ale v této fázi nespatřuje MOV důvod k tomu, aby byly výsledky nějak zpochybňovány," dodal.

Domácí reprezentanti si tak možná oddechli, že jim podobně jako osmi badmintonistkám, které se kvůli taktice a možnosti narazit na snadnější soupeřky snažily prohrát své poslední zápasy v základní skupině, nehrozí dodatečná diskvalifikace.

"Tato situace je odlišná, neboť nedošlo k narušení závodu a nebyla v něm nijak snížena soutěživost. Závod se jel a já věřím, že můžeme s čistým svědomím říci, že britský tým podal ten nejlepší možný výkon, který mohl," vysvětlil Adams.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Francouzi uznali porážku, ale rádi by viděli změnu v pravidlech a nad přístupem Britů se pozastavili. "Hindes se na tu možnost připravil a věděl zcela přesně, co udělat v případě špatného startu. My však tímto způsobem nepřemýšlíme," řekla technická ředitelka francouzského týmu Isabelle Gautheronová s tím, že Francouzi by k podobné variantě nesáhli.

Připustila však, že z pravidel je v honu za úspěchem potřeba vytěžit co nejvíc, když něco takového umožňují. "Můžete si v jejich rámci s nimi různě pohrát a nikdo proti tomu nemůže protestovat," dodala Gautheronová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!