Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dráhu v O2 Aréně křtili šampioni

Sport

  10:59
PRAHA - Jan Železný tleskl a Meseret Defarová se rozběhla. Atletickou dráhu, čerstvě postavenou v pražské 02 areně, symbolicky pokřtili světoví rekordmani. Etiopanka vlastní světový halový rekord na 3000 metrů. Bývalému oštěpaři patří světový rekord už třináctý rok.

Jan Železný bude ředitelem atletického mítinku v Praze. Na snímku s další legendou Danou Zátopkovou. foto: ČTK

Nyní je Železný ředitelem Mítinku světových rekordmanů, který se v 02 areně uskuteční ve čtvrtek 26. února a kvůli němuž Defarová, jedna z hvězd mítinku, přijela do Prahy. Zatím jen na skok. "Povrch je měkčí, běží se po něm výborně," pochválila atletka dílo, které vzniklo půl metru nad ledovou plochou doslova za několik hodin.

Ještě ve čtvrtek večer 02arena patřila hokeji, bojovali zde čeští reprezentanti s finskými. V pátek ráno už se stovka montérů pustila do práce. Zhruba 1200 dílů, na které byla dráha rozřezána kvůli dopravě patnácti kamiony z montážní haly u Velkých Popovic, sestavili za 50 hodin.

"Pracovali nonstop v osmihodinových směnách," přiblížil Petr Klár, ředitel firmy, která dráhu během prosince vyrobila. "Celou stavbu a její rozebrání lze zopakovat přibližně desetkrát, pak je třeba zkontrolovat zejména spoje," dodal.

Ovál na nejméně deset let
"Tak to nám dráha vydrží nejméně na deset let, protože chceme mítink pořádat každý rok," pravil manažer mítinku Alfonz Juck.
 Klár prozradil, že nedělní kontrola dráhy v hodnotě 30 milionů korun nezjistila nedostatky. "Odchylky jsou do dvou milimetrů," uvedl. "Výsledek kontroly teď pošleme na mezinárodní federaci, mohou tady padat rekordy. I světové," naznačil Juck kvalitu blížící se atletické podívané. Snem atletických nadšenců je uspořádat v Praze halový šampionát. 

Už jednou v tomto úsilí Praha neuspěla, když žádala o halové mistrovství Evropy – důvodem byla skutečnost, že v 02 areně není vidět na krajní dráhy. "Je na ně vidět i z horních ochozů," namítl Juck a na připomínku, že ovál by se mohl zvednout o dva metry, odvětil šéf firmy Klár: "Hliníková konstrukce, na níž je ovál položen, by mohla být dvoumetrová, ale celá věc by se prodražila."
 Nejbližší volné termíny jsou roky 2014 (HME) a 2015 (HMS). "Uvidíme," zatvářil se tajuplně Juck. 

Poprvé dráhu otestují dnešní závody atletické mládeže. Potom bude rozebrána a před mítinkem opět sestavena tak, aby si Defarová, Isinbajevová, Vlašičová, Jelimová, Robles, Svoboda, Novotný a spol. mohli ve středu 25. února prostředí závodů vyzkoušet.