9. srpna 2010 9:34, aktualizováno  10:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dva nejlepší tenisté světa spolu v deblu. Sednou si Nadal s Djokovičem?

Nadal a Djokovič.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadal a Djokovič. | foto: ČTK

PRAHA Ve dvouhře už jsou nejlepší na světě. Co se ovšem stane, když dva nejúspěšnější hráči současnosti spojí síly i v deblu? Odpověď se tenisoví fanoušci dozvědí už tento týden na turnaji v kanadském Torontu, kde bok po boku nastoupí Rafael Nadal s Novakem Djokovičem, první a druhý hráč žebříčku ATP v singlu.

"Novak zavolal Rafovi před několika týdny a tomu se ten nápad líbil," vypráví blízký spolupracovník obou tenistů Benito Perez-Barbadillo. S myšlenkou, že by na kurtu vytvořili pár, si pohrávali už loni. Jenže Nadal měl problémy s břišními svaly, a tak z plánu sešlo.

Diváci se ale nakonec přece jen dočkají. Poprvé od roku 1976, kdy na turnajích ve Washingtonu a North Conway spolupracoval Jimmy Connors skrajanem Arthurem Ashem, se jim znovu dvojice vládců žebříčku nepředstaví jako rivalové, ale spoluhráči.

"A klidně to mohou celé vyhrát," přiznává nejlepší český deblista Lukáš Dlouhý. Také on se na torontský Rogers Cup připravuje se svým indickým parťákem Leanderem Paesem. Na Nadala s Djokovičem může narazit už ve čtvrtfinále. "Nebál bych se. Hrálo by se na centrálním kurtu a stenisty jejich formátu by to byl skvělý zápas. Moc bych se těšil," usmívá se loňský vítěz French Open a US Open ve čtyřhře.

"Rafa" neodehrál od svého triumfu na červnovém Wimbledonu jediný zápas. Jeho srbský pronásledovatel absolvoval začátkem července jen dvě vítězná daviscupová utkání a pomohl své zemi k postupu do semifinále s Českem.

Zápasy navíc a chytrá reklama
Jejich zápas proti kanadskému páru tvořenému Vaskem Pospisilem a Milosem Raonicem, jenž má podle jmen zřejmě české kořeny, proto bude prvním na okruhu po delší přestávce. "Do čtyřhry se určitě přihlásili, aby se rozehráli. Navíc mají společného manažera, takže jde i o chytrý reklamní tah," myslí si Dlouhý, pátý deblista světa.

Mezi tenisty se říká, že úspěšný singlista je vždy nebezpečným deblistou. Naopak to kromě výjimek neplatí. Dá se tedy očekávat, že Djokovič s Nadalem budou u soupeřů vzbuzovat respekt, ikdyž prvnímu ve čtyřhře patří 71. místo atomu druhému až 199. příčka. "Záleží, jak k tomu přistoupí. Podle mě se chtějí rozehrát před US Open. Půjdou do toho naplno a všichni si na ně budou muset dávat pozor," ví písecký rodák.

Debl ovšem není jen o dobrých servisech, returnech a pohybu po kurtu. Vyžaduje také sehranost obou hráčů, používání signálů a správné vyhodnocení situací. "Říkáme tomu deblové pojetí. Jenže co bude Nadalovi s Djokovičem chybět ve spolupráci, nahradí talentem a šikovností," varuje Dlouhý.

Ať už hvězdný srbsko-španělský pár dopadne jakkoliv, asi nepůjde o delší spolupráci. Oba tenisty totiž čeká do konce sezony náročný program jen ve dvouhře.

Najdete na Lidovky.cz