17. června 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dvořák: Šebrle dokončil jen kvůli penězům, to bych neudělal

Tomáš Dvořák a Roman Šebrle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Dvořák a Roman Šebrle. | foto: ČTK

KLADNO Byli kamarády i soupeři. Na atletické lodi plují pořád – Roman Šebrle coby závodník, který v Kladně marně usiloval o limit pro mistrovství světa v Tegu, a Tomáš Dvořák (39) jako šéftrenér reprezentace. "Míč není na mojí straně," říká Dvořák.

LN Další Šebrleho šance splnit limit bude na Evropském poháru vícebojařských družstev začátkem července, pak zbývá ještě Ratingen. Jak to vidíte vy?
Jakmile projeví zájem, že chce na poháru startovat, budu rád. Protože když někam přijede mančaft s Romanem Šebrlem, vypadá to úplně jinak – pro soupeře a hlavně pro naše kluky. A že v Kladně neudělal výkon… Měl toho prostě nechat, což neudělal. Ze zřejmých důvodů.

LN Z jakých?
Jde přece o peníze, klidně to napište, protože je to pravda. Má startovné, které se krátí, kdyby nedokončil.

Čtěte také reakci Romana Šebrleho

LN Vy byste je nebral?
Takhle tu závodit, tvářit se kysele a dokončit jen kvůli prachům? To bych nedělal.

LN Usiloval byste o jeho start v Evropském poháru, i kdyby v Kladně závod nedokončil?
Dnes ráno (ve čtvrtek, pozn. red.) mi řekl, že z mých slov získal dojem, že to tady musí dokončit. Ale tak to není, já mu řekl, že by bylo dobře, kdyby víceboj na Kladně dokončil, abych měl otevřený prostor pro jeho nominaci. I kdyby v Kladně nedokončil, šanci na Evropský pohár bych mu dal. Bronzem z letošní halové Paříže potvrdil, že závodit umí skvěle, a byl tam velký předpoklad, že v létě to bude taky dobré. Kariéru chce zakončit na olympiádě v Londýně a přemýšlím, jak to udělat, aby se mu počítal i výkon z předolympijského roku. Protože letos Roman těch 8200 bodů udělat může.

LN Svého času jste se rozešli pro jisté neshody…
A jsme v nich evidentně stále. Ale míč není na mojí straně.

Roman Šebrle.

LN Nemáte obavy, že si teď atletická veřejnost řekne – Dvořák hází Šebrlemu klacky pod nohy?
Ale já jsem jedním z jeho fanoušků. Obdivuju ho za to, co dokázal a dokazuje, ale to, co tady předvádí, není hodné olympijského vítěze. Říká, že to dělá z lásky k atletice, ale ať se na mě nezlobí, dělá to z lásky k prachům. Klidně mu to řeknu. Jestli chce na Evropský pohár, tak se musí zaručit, že to tam neodzávodí jako v Kladně. Tam to bude týmová akce.

LN Sám jste ale ve středu řekl, že tyhle výkony nelze brát vážně, protože už za dva týdny může Šebrle vypadat docela jinak.
A pořád tomu věřím. V pátek trénoval na Julisce a sršel energií, vypadal na 8220 bodů. On taky cítil, že na to má.

LN Copak jste nikdy nebyl v podobné situaci?
Byl. Na olympiádě v Aténách jsem musel odstoupit po úvodní stovce a pár lidí mi psalo, že jsem tam jel na výlet. Nebo na mistrovství světa v Ósace v roce 2007. Tam jsem vůbec nenastoupil. Jenže to bylo krapet jiné, šlo o zdraví, ne o peníze.

LN Ale Roman Šebrle touží po limitu. Snažíte se jej pochopit?
Znám ho, takže ho trošku chápu. Ale stejně mi to nejde na rozum.

LN Nemáte obavy, že v případě jeho nominace na Evropský pohár mladíci začnou brblat?
Byl bych rád, kdyby desetiboj v Kladně dokončil ve výkonu kolem 7500 bodů, kterým se na EP nominuje. Ale oni brblat nezačnou – k Romanovi vzhlížejí jako k legendě. Jakmile Šéba projeví zájem, tak ho svaz nominuje. Jen mi nesmí v pondělí říct, že na pohár kašle a připraví se na Ratingen.

LN Šebrleho nyní omezovaly natažené lýtkové svaly. Co kdyby se zranil?
Je to jeho boj. Ale být jeho trenér, možná bych strach měl.