2. srpna 2011 13:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dvořák: Vyříkal bych si to, ale k tomu musí být dva

Tomáš Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Dvořák | foto: Michal KrumphanzlČTK

Nominace je uzavřena, na mistrovství světa v korejském Tegu (27. srpna až 4. září) odletí 21 českých atletů. Je mezi nimi také světový rekordman Roman Šebrle, majitel osmnácti medailí z velkých podniků. "Jsem rád, že český desetiboj bude mít na šampionátu zastoupení," říká reprezentační šéftrenér Tomáš Dvořák (39), bývalý trojnásobný mistr světa, rovněž světový rekordman a svého času Šebrleho tréninkový partner. Jejich spor se v minulých dnech opět rozhořel...

Co jste říkal tomu, že se Romanu Šebrlemu podařilo probít se na poslední chvíli do nominace?
Nemůžu říct, že bych to nečekal. Protože podle halového výsledku 6178 bodů, za což bral v Paříži evropský bronz, mohl dosáhnout ještě lepšího součtu. Ale i těch 8109 bodů je krásných.

Jste rád kvůli Šebrlemu, anebo kvůli českému desetiboji?
(úsměv) Jsem rád, že prostřednictvím Romana bude mít český desetiboj na mistrovství zastoupení. V jednu chvíli jsem si myslel, že by tam mohl jet i můj svěřenec Adam Helcelet, jenže ten je ještě mladičký. Doufám, že jeho čas přijde.

Neshody mezi vámi a Šebrlem se po letech opět rozpoutaly na červnovém mítinku v Kladně. Hovořili jste spolu od té doby? On prý s vámi nekomunikuje.
Jednou jsme se bavili na tréninku. No bavili... Pozdravili jsme se, pak jsem si od něj něco vyslechl. Pak jsme se pozdravili v Ostravě a v pátek jsem mu poslal do Francie esemesku.

Blahopřejnou?
Samozřejmě. Blahopřejnou a klobouk dolů.

Jak spolu teď budete komunikovat?
Já článek v pondělních novinách nečetl, ale leccos jsem slyšel. Roman prý se vyjádřil, že spolu budeme komunikovat jako šéftrenér a závodník, což můžu jenom potvrdit.

Váš bývalý parťák si po sobotním příletu do Prahy postěžoval, že před desítkou let, když jste se výkonnostně srovnali, jste se k němu nechoval na tréninku dobře. To jej prý motivovalo, aby dosáhl hranice devíti tisíc bodů před vámi. Chce se vám o tom hovořit?
Můžu k tomu říct jediné: asi si to každý pamatujeme jinak.

Ještě ke kladenskému mítinku, kde jste v rozhovoru pro LN uvedl, že Šebrle dokončil závod kvůli penězům. Nelitujete toho s odstupem?
Nikdy nelituji slov, která jsem vyřkl. Možná to bylo špatně z pozice šéftrenéra, ale já jsem se hájil. Kvůli mně ten desetiboj rozhodně dokončovat nemusel. Nicméně je to minulost, už bych se k tomu nevracel. Teď je před námi mistrovství světa, to je důležitější. Stejně jako dobrá atmosféra v českém týmu.

Neobáváte se, že váš spor a červnový rozhovor vás mohou krapet "shodit" v roli šéftrenéra?
Už se tomu děje. Novináři většinou stojí na straně závodníka, podle toho se pak chová i veřejnost.

Je zřejmé, že dáváte přednost "klidu zbraní", ani Roman Šebrle nechce dělat dusno.
Zastávám úplně stejný názor.

Oba už jste "pány v letech". Nebylo by moudřejší a přínosnější všechno si vyříkat a spor definitivně uzavřít?
Já s tím problém nemám. Jenže k jakékoli dohodě musí být dva.