Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Emmons: Nejlepší střelkyně světa

Sport

  20:34
PLZEŇ - Olympijská vítězka Kateřina Emmons byla vyhlášena nejlepší sportovní střelkyní světa za uplynulý rok. Tradiční anketu Mezinárodní střelecké federace ovládla společně s korejským reprezentantem Čin Čong-o, který rovněž získal v Pekingu zlatou a stříbrnou medaili.

Kateřina Emmons, první zlatá medailistka na olympiádě v Číně foto: Charlie RiedelČTK

Emmons vyhrála také domácí anketu o nejlepšího střelce roku, jejíž výsledky byly vyhlášeny dnes v Plzni. České ocenění převzala celkově už popáté a potřetí za sebou.

"Minulý rok byl v mojí kariéře určitě ten nejúspěšnější. Vítězství v anketě si velice vážím," prohlásila Emmons na slavnostním večeru na střelnici v Lobzích. V české anketě za ní skončil další olympijský vítěz a vicemistr Evropy brokař David Kostelecký. "Má to těžší, protože střílí jednu disciplínu, kdežto já mám dvě možnosti," uvedla Emmons, která v Číně triumfovala ve vzduchové pušce a byla druhá ve sportovní malorážce.

Pětadvacetiletá střelkyně se v uplynulém roce také stala vicemistryní Evropy a vytvořila světový rekord. Prvenstvím v anketě mezinárodní federace ISSF navázala na úspěch pistoláře Martina Tenka, který prestižní ocenění obdržel za své výkony v roce 2003.

Za korejským střelcem skončil v hlasování funkcionářů a odborných novinářů manžel české reprezentantky Američan Matthew Emmons, který v Pekingu vybojoval stříbro a fatálním zaváháním v další soutěži se připravil o takřka jistou zlatou medaili. V příštím roce česká šampionka, dříve známá pod dívčím jménem Kůrková, anketu nejspíš nevyhraje, neboť v dubnu čeká narození potomka. S návratem počítá na podzim. "Zkusím pár závodů, ale budu muset asi vozit babičky," řekla Emmons s tím, že by chtěla stihnout mistrovství světa v Mnichově v roce 2010.

Kostelecký nebyl druhým místem nijak zklamaný. "Katka vyhrála po právu. V olympijském roce měla víc úspěchů a hlavně z Pekingu vedle zlata přivezla i stříbro. Já budu mít šanci letos," uvedl. Třetí skončil střelec na běžící terč Miroslav Januš, jenž má z OH, MS, ME a SP celkem 106 cenných kovů a je historicky nejúspěšnějším střelcem planety.

Na konci února hostí Praha mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní. Emmons, která bude v sedmém měsíci těhotenství, bude na střelnici chybět. "Podle momentálního zdravotního stavu uvidím, zda se přijedu alespoň podívat," řekla.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...