Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU se bojí růstu prostituce během MS

Sport

  15:57
Brusel - Evropská unie uvažuje o zavedení dočasných víz při světovém fotbalovém šampionátu, který se v červnu uskuteční v Německu. Novinářům to dnes řekl komisař pro vnitřní bezpečnost Franco Frattini. Omezení se dotkne některých zemí, které nejsou členy evropského společenství.

Organizátoři šampionátu se snaží přilákat co největší počet návštěvníků foto: MICHAEL KAPPELER AFP

O plánu na zavedení dočasných víz  informoval komisař pro vnitřní bezpečnost Franco Frattini. Omezení se dotkne některých zemí, které nejsou členy evropského společenství. 

Jednu z největších letošních sportovních akcí budou provázet i další bezpečnostní opatření. Země, které jsou součástí takzvaného schengenského prostoru, během krátké doby obdrží dopis od Evropské komise, jenž je vyzve ke zvýšení bezpečnostních opatření na hranicích a ke zpřísnění procedury poskytování víz. ČR se tato výzva týkat zřejmě nebude, protože není členem schengenské dohody a stane se jím nejspíš až koncem roku 2007.

Špidla proti ponižování
S Frattiniho návrhy souhlasí i eurokomisař a bývalý český premiér Vladimír Špidla. "Sexuální styk za peníze odporuje humanismu. Bylo by nešťastné, aby se tak krásná událost stala prostorem pro hromadné ponižování," uvedl.

Podle předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro práva žen Anny Záborské nejsou obavy EU před nárůstem nucené prostituce žádnou "chimérou", ale vycházejí ze zkušeností a statistik mnoha ženských organizací. Evropský parlament dokonce v rámci boje s nucenou prostitucí připravil společné prohlášení, které apeluje na Mezinárodní olympijský výbor a nejrůznější sportovní asociace, aby přijaly nezbytná opatření k potlačení nárůstu nucené prostituce. Celou akci rovněž provází kampaň "Červená karta nucené prostituci".

Že boj s obchodováním se ženami nebude jednoduchý, naznačily již první reakce. Předseda mezinárodní fotbalové asociace FIFA Sepp Blatter EU odpověděl, že jeho organizace může zajistit bezproblémový průběh šampionátu na sportovištích, nikoli však na ostatních veřejných prostranstvích.
Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...