Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sport

Fantastická boxerská show v Praze. I bez celebrit. Slováci přivezou olympionika, Češi ukážou drsné obry

Hlava projektu Real Boxing Cup Daniel Táborský, bývalý český boxerský reprezentant. foto: Radek Cihla

V sobotu od 17:00 hodin se bude opět otřásat v základech jedna z oblíbených boxerských adres v Česku – pražský hotel Olšanka. Startuje tam totiž nová podoba extraligy amatérského (olympijského) rohování, které se momentálně potýká s mnoha problémy. Tipsport Real Boxing Cup, jak se nová soutěž jmenuje, by mohla být na domácí scéně první vlaštovkou.
  19:59

„Nechceme dělat cirkus, chceme kvalitu,“ řekl pro Profiboxing.cz poprvé Daniel Táborský, otec celého projektu, sám bývalý reprezentant s téměř 200 zápasy na kontě. Nyní, v sedmadvaceti letech, už úspěšný trenér několika domácích šampionů, dokonce i medailistky z mistrovství Evropy, a také promotér. „Chci pomoct vrátit boxu respekt, pozornost, kterou si zaslouží,“ přidává už pro Lidovky.cz.

Mimochodem, úvodní větu poté zopakoval několikrát, skoro se dá říct, že ji lze použít coby zaklínadlo. A také je třeba říct, že ji myslí vážně.

Důkazem budiž startovní listina, kterou museli předložit čtyři účastníci nového projektu. Ten navazuje na historii pomalu upadající tradiční extraligy, kterou de facto definitivně pohřbil koronavirus a která na česko-slovenském území fungovala už od 60. let minulého století.

Pražský BigBoard, bývalá to ústecká bašta SKP Sever a slovenské duo Nitra, Dubnica nad Váhom předvedou v pěti mužských a dvou ženských vahách fanouškům opravdu špičku amatérského boxu, který i na té mezinárodní úrovni v posledních letech skomírá, když se pomalu vzpamatovává z korupčních to časů bývalého dlouholetého vedení.

Namátkou – hned v prvním duelu se představí domácí talent Jasur Zaripov, kterého čeká slovenská hvězda Viliam Tanko, bronzový medailista z ME do 22, Evropských her i mistrovství EU, který byl blízko i postupu na olympiádu.

SOBOTNÍ PROGRAM TIPSPORT REAL BOXING CUP:

Muži do 60 kg:

 • 1. Jasur Zaripov (BC Bigboard Praha) vs. Viliam Tankó (Box Club Stavbár Nitra)
 • 2. Dočkal Petr (SKP SEVER Ústí nad Labem) vs. Lukáš Salay (BC Dubnica na Vahom)

Ženy do 55 kg:

 • 3. Claudia Tótová (Box Club Stavbár Nitra) vs. Kateřina Čavajdová (SKP SEVER Ústí nad Labem)

Muži do 67 kg:

 • 4. Kelvin Soquessa (BC Bigboard Praha) vs. Adolf Staněk (Box Club Stavbár Nitra)
 • 5. Novák Petr (SKP SEVER Ústí nad Labem) vs. Miroslav Dujsík (BC Dubnica na Vahom)

Ženy do 55 kg:

 • 6. Lenka Kardová (BC Bigboard Praha) vs. Kristýna Orságová (BC Dubnica na Vahom)

Muži do 71 kg:

 • 7. Michal Takács (Box Club Stavbár Nitra) vs. Petr Antoš (SKP SEVER Ústí nad Labem)
 • 8. Michal Zátorský (BC Bigboard Praha) vs. Jan Almásy (BC Dubnica na Vahom)

Muži do 80 kg:

 • 9. Lukáš Fernéza (BC Dubnica na Vahom) vs. Andrej Csemez (Box Club Stavbár Nitra)

Ženy do 60 kg:

 • 10. Šarlota Novotná (BC Bigboard Praha) vs. Lenka Bernardová (Box Club Stavbár Nitra)

Muži do 80 kg:

 • 11. Nino Biliár (SKP SEVER Ústí nad Labem) vs. Max Schejbal (BC Bigboard Praha)

Muži do 92 kg:

 • 12. Viktor Trusch (SKP SEVER Ústí nad Labem) vs. Malvin Mané (BC Bigboard Praha)

Ženy do 60 kg:

 • 13. Jana Maceková (BC Dubnica na Vahom) vs. Magdaléna Tichá (SKP SEVER Ústí nad Labem)

Muži do 92 kg:

 • 14. Joseph Kostúr (Box Club Stavbár Nitra) vs. Milan Panáč (BC Dubnica na Vahom)

Co se nepovedlo „boxerovi z chatrče“, to vyšlo jeho krajanovi Andreji Csemesovi, který si letos v Tokiu pod pěti olympijskými kruhy zaboxoval a první duel dokázal i vyhrát. Třiadvacetiletý „Bandi“ v Praze bude o víkendu také. Oba budou reprezentovat Nitru, která je na Slovensku reprezentační baštou, kterou vede rodinný klad Hlavačků – otec Tibor a syn Pavol.

„Systém se mi moc líbí, je to výborná prezentace boxu. Většina kluků a holek bude mít dva zápasy za víkend, což je vždy dobrou zkušenosti. Pro boxu v našich zemích to může být jen přínosné. Naše cíle jsou krom toho jasné – dosud jsme vždy v české extralize či interlize získali titul, na druhou stranu máme novou generaci boxerů a někteří nemají ještě velké zkušenosti. Což je ale dobře, protože zde v této soutěži ji mohou sbírat,“ řekl pro Lidovky.cz Pavol Hlavačka.

Ten navíc připomíná i další novinku – Real Boxing Cup (RBC) je osmikolový, tj., boxer může za rok absolvovat i šestnáct zápasů! Každé kolo vždy pořádá jeden z klubů, to poslední – finálové –, které by měla v přímém přenosu vysílat i Česká televize (všechna by měla být k vidění na webu ČT Sport), by pak měla hostit Praha.

„Ale uvidíme. Projekt jsem vymyslel, navrhl na svazu, kde ho schválili, ale o všem diskutujeme. Podmínky si domlouvají za mé účasti kluby společně. Na pravidlech se museli shodnout všichni. Začínáme, určitě budou chyby, ale chceme se učit, neděláme to pro peníze, já to ještě dotuji ze svého, ale věřím, že to má smysl a boxu to může pomoct,“ přidává Táborský.

„Těším se, chystám se minimálně teď o víkendu v Praze přijet podívat. A podpořit kluky, hlavně samozřejmě kamarády z klubu. Jsem hodně zvědavý na Malvina Maného, kterého rozhodně nečeká snadný soupeř. Ten koncept vypadá dobře, lákavě, je to formou turnajů, jsou tam další zajímavost jako žebříčky boxerů, bonusy za výhry před limitem, líbí se mi to. Určitě by měli lidé dorazit, nebo to sledovat na internetu,“ zve fanoušky i česká profesionální jednička Vasil Ducár.

Mané je čtyřiadvacetiletý pořez z Lanna Gymu, bývalý fotbalista, který před pár lety propadl bojovým sportům. A po MMA a thajském boxu nyní zkusí své postojářské dovednosti v klasickém boxu. Na „rozehřátí“ dostává to nejlepší dostupné, úřadujícího českého šampiona ve váze do 92 kilogramů Viktora Trusche. Vítěze pak bude čekat lepší z čistě slovenského souboje.

A kdyby vám ani to nestačilo, pak vězte, že se do ringu – opakovaně – vrací velezkušená Lenka Kardová, stejně jako Slovák Michal Zátorský, který ale po pětileté pauze vyplněnou kariérou v MMA nebude reprezentovat domácí barvy, ale pražský BigBoard. A v případě naplnění papírových předpokladů jej o tomto víkendu čekají dva hodně prestižní duely s krajany…

Semifinálové sobotní souboje startují od 17:00 hodin, lístky do hotelu Olšanka lze zakupovat zde, pochopitelně platí vládou vydaná nařízení pro návštěvu hromadných akcí (buď plně očkovaní, nebo s PCR testem ne starším 72 hodin v případě, že nemáte kompletní očkování, či jej nemůžete z lékařských důvodů podstoupit), v neděli pak boje o třetí místo začínají v poledne, finálový blok od 15:00 hodin.