Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Favorit Velké Pardubické Bartoš: Sixteen je trochu mrcha, prostě ženská

Sport

  13:47
PRAHA - Jako kluk obdivoval slavného žokeje a trenéra Josefa Váňu, v deseti si mu řekl o podpis. Nyní je jeho žokejem číslo jedna. V neděli hodlá Josef Bartoš (28) dovést bělku Sixteen k vítěznému hattricku, sám rovněž může ovládnout Velkou pardubickou potřetí. "Je to velká výzva," říká.

Žokej Josef Bartoš. foto: Lidové noviny

* LN Už máte cukání, cítíte nervozitu?

Denně jezdím v tréninku pět koní, ale jakmile usednu na Sixteen, tak nervy krapet jsou. Třeba koukám, aby nestoupla do nějaké díry, aby se na poslední chvíli něco nestalo.

* LN Jak prožívá poslední dny před startem Sixteen?

Už týden před každým dostihem tuší, že se něco blíží, protože se jí změní pracovní režim, tréninky jdou do rychlosti. Za ty roky by bylo s podivem, kdyby to nepoznala.

* LN Myslíte, že se těší?

Do Pardubic přijedou koně až v sobotu v podvečer, aby nehupli rovnou do atmosféry prvního dostihového dne. Vždycky se těší, protože jakmile vyleze z auta, začne kopat a vyhazovat. Je živější, má dostihy ráda. Ale že jde o Velkou, to pozná až na dráze podle překážek.

Za hattrickem

Josef Bartoš Ve Velké startoval šestkrát, loni (Sixteen) a v roce 2006 (Decent Fellow) zvítězil, v roce 2005 byl druhý (Decent Fellow), o rok dříve šestý (Kyrton). Předtím dvakrát nedokončil (Sord a Tavern). Sixteen Devítiletá bělka ovládla předchozí dva ročníky Velké (ž. Josef Bartoš, předtím ž. Dušan Andrés). Letos doběhla v červnové kvalifikaci pátá, v srpnové jasně první a je velkou favoritkou.

* LN Jaká je Sixteen povahově? Josef Váňa se jednou zmínil, že je mrcha...

Trochu ano. Když přijdou do stáje noví koně, napřed k nim musí najít důvěru. Když chodí s ostatními klisnami do výběhu, zjedná si tam svůj pořádek. U pana Váni pracuju od roku 2004, ale nevím, ke komu ji přirovnat. Třeba Decent Fellow byl úplně jiný, kamarádil by skoro s každým. Sixteen je prostě ženská.

* LN Které koně považujete za její největší konkurenty?

Myslím, že ten největší stojí ve stáji vedle ní. Je to Del Sole, další kůň od pana Váni, pojede ho jeho syn Josef. Jel jsem na něm asi pětkrát a jen jednou jsme nedokončili, jinak vyhrával. Malou nevýhodou je, že pojede Pardubickou poprvé. A líbí se mi Mandarino.

* LN Na start se postaví 25 koní, což je nejvíc od rekordního roku 1990. Nemáte z toho obavy?

Trošku ano, musím dát pozor, abych se po prvních překážkách udržel v první desítce. Zůstat vzadu, pak se ostatní koně těžko objíždějí, někdo vás může zdržet.

* LN V první fázi dostihu je prý dobré držet se Josefa Váni staršího. Souhlasíte?

Zrovna Váňův Tiumen je taky koncový kůň, podobný typ jako Sixteen. Je pravda, že kdyby se v úvodu dostihu objevil někde přede mnou, tak se v poklidu můžu vyvážet za ním. Pan Váňa jezdí na skoky rovně a dobrou stopou, za ním je to taková jistota.

* LN Když Váňa v roce 1987 vyhrál se Železníkem Velkou poprvé, bylo vám šest. Kdy jste ho začal vnímat?

V deseti, když vyhrál se Železníkem počtvrté. Do Pardubic jsem tehdy přijel s tátou a pan Váňa se mi podepsal na fotku. Táta trénuje koně v Nebuželích u Mělníka, kde jsem od devíti let jezdil na ponících.

* LN Teď na statku v Mlýncích trénujete s Váňou i s jeho synem, jezdíte společně na dostihy, a najednou budete soupeři. Jak to funguje?

Jednoduše. Nebudeme si dělat naschvály, ale každý chce porazit ty druhé.

* LN Vy tři ale budete nejsilnějším týmem v dostihu. Neříkejte, že nechystáte nějakou taktiku?

To je těžké, ve stáji teď nemáme žádného koně, který by mohl jít od začátku z první pozice. Proto nějakou velkou týmovou taktiku dělat nemůžeme. Máme podobné typy koní, každý pojede na sebe.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...