Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Favorité mu nestačili. Rui Costa je mistrem světa cyklistů

Sport

  18:16
Portugalský cyklista je poprvé v historii cyklistickým mistrem světa profesionálů. Rui Alberto da Costa dominoval extrémně obtížnému závodu ve Florencii, na cílové rovince přespurtoval Španěla Joaquima Rodrígueze. Nejlepší z Čechů Zdeněk Štybar obsadil 22. místo.

Rui Alberto Costa foto: Reuters

Portugalec ze stáje Movistar, který je letošním vítězem závodu Kolem Švýcarska, vytěžil z taktické chyby Španěla Valverdeho. Ten jej nechal vystartovat po Rodríguezovi, jenž vjel na cílovou rovinku s náskokem na první pozici.

Sám Rodríguez jako by byl vzápětí překvapen, když se Rui Costa náhle objevil vedle něj. Zpomalil, otáčel se. Co se to děje?

A pak na něj ve spurtu nestačil.

Pro Španěly je malou útěchou, že zásluhou Rodrígueze a Valverdeho získali stříbro a bronz. Favorizovaní Italové mají dokonce medailové ruce zcela prázdné, Nibali skončil těsně čtvrtý za Valverdem.

Rui Costa, člen pouze tříčlenné portugalské reprezentace, tak ovládl jeden z nejobtížnějších závodů historie světových šampionátů. K mimořádně náročné trati přiložilo další překážku toskánské počasí, déle než šest hodin padal na hlavy cyklistů déšť.

Zřetelnou stopu zanechala v závodě i česká reprezentace.

Zdeněk Štybar se držel takřka na všech stoupáních ve skupině favoritů, při vjezdu do posledního kole stále patřil ke kandidátům medailí. Teprve při posledním výšlapu na Fiesole ztratil kontakt s nejlepšími a závod dokončil na 22. místě. Při jeho teprve druhém startu na šampionátu silničářů podal úctyhodný výkon.

Předtím byl pro změnu dlouhé hodiny v hledáčku kamer Jan Bárta, který šlapal 210 kilometrů v úniku na čele pelotonu. Síly mu došly až 47 kilometrů před cílem.

Zbývající čtyři Češi, tedy Kozubek, Raboň, Hunal a Novák, odstoupili v první polovině závodu.

Bylo to peklo, shodovali se pak v týmovém autobusu.

"Horšilo se to a horšilo, padaly na nás provazy vody," říkal Stanislav Kozubek pro Českou televizi. "Na okruhu jsme jezdili dolů tobogánem vody, už v prvním kole jsme viděli pět lidí na zemi, v zatáčkách to klouzalo. I na suchu by byl tenhle okruh strašně těžký¨a voda to vše jen umocnila."

"Tolik vody jsem v životě nezažil," tvrdil mu František Raboň.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat