Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

(Ne)stárnoucí legendy. Federer a Venus Williamsová válí i po třicítce

US Open

  16:25
PRAHA - On nedávno oslavil 33. narozeniny a den poté postoupil do finále turnaje v Torontu. Jí už je 34 let, bojuje s autoimunitním onemocněním, přesto se vrátila do elitní dvacítky a došla do finále v Montrealu. Roger Federer a Venus Williamsová ukazují, že i v pokročilém tenisovém věku mohou patřit ke hvězdám svého sportu.

Federer předváděl akrobatické kousky. foto: Reuters

Před lety by ani netipovala, že by v tomto věku ještě hrála tenis. Když jí před třemi lety diagnostikovali Sjögrenův syndrom, autoimunitní nemoc způsobující častou únavu, zdálo se, že její kariéra definitivně uvadá. Jenže Venus Williamsová se ze všeho dokázala vzpamatovat.

V červnu oslavila 34. narozeniny, na kurtu ale sedminásobná grandslamová šampionka pořád patří k mimořádně nebezpečným soupeřkám. Letos už získala titul v Dubaji, v dalších dvou finále neuspěla. Naposledy v neděli v Montrealu, kde podlehla mladší polské bojovnici Agniezsce Radwaňské.

Nejen díky úspěšnému turnaji v Kanadě se bývalá světová jednička vrátila do elitní dvacítky. „Přitom jsem myslela, že touhle dobou už budu vést nějaké vlastní podnikání,“ svěřila se. To už přitom zvládá také, má vlastní oděvní značku EleVen, spoluvlastní klub Miami Dolphins, který se účastní ligy amerického fotbalu NFL.

Venus Williamsová.

Přizpůsobila svůj život nemoci, která z ní vysává energii. Začala dělat speciální cvičení, nasadila přísnou veganskou dietu. Víc času věnuje odpočinku.

„Když máte takovou nemoc, musíte přijmout určitá omezení,“ řekla. „Udělám cokoliv, abych mohla dělat to, co miluji.“

I po dvaceti letech mezi profesionály je stále posedlá tenisem. Sní o dalším vyhraném grandslamu. A letošní výsledky ukazují, že její tužby nemusí zůstat nesplněné. Koneckonců, její 3. kolo ve Wimbledonu s Petrou Kvitovou leckdo označil za předčasné finále...

Federer slyšel sborové přání, pak dostal na kurtu dort

V tom skutečném finále se mezi muži objevil Roger Federer. I on by moc rád ještě rozšířil svou rekordní sbírku 17 grandslamů. V pátek mu bylo 33 let, narozeniny oslavil výhrou nad Davidem Ferrerem. Na turnaji Masters v Torontu došel až do finále, tam ho však zastavil Jo-Wilfried Tsonga.

Těsně mu unikl 80. titul kariéry. Ale nezdálo se, že by ho to zas tak mrzelo. „Jeden turnaj navíc už toho moc nezmění. Jde mi o emoce, o to, že si užívám to, jak hraju,“ řekl. Fanoušci mu navíc připravili milé překvapení. Po první hře druhého setu zápasu s Ferrerem mu sborově zazpívali „Všechno nejlepší!“.

„Hodně si toho vážím. Je moc příjemné vidět, že tolika lidem na vás záleží,“ těšilo Federera, který dostal po zápase přímo na kurtu dort. „Hrát v 33 letech na takové úrovni, to je jako sen,“ vykládal. Sen, který mu dává víru dosáhnout dalších velkých vítězství. „Odjíždím z Toronta s dobrými pocity před dalším týdnem a i před US Open.“

Na posledním grandslamu sezony mohou oba třicátníci dokázat, že vyšší tenisový věk není překážkou pro velká vítězství.

Autor: