Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Federer vstoupil do historie: popáté ovládl Turnaj mistrů a vyrovnal Lendla

Sport

  20:30aktualizováno  21:23
LONDÝN - Diváci, kteří se rozhodli strávit neděli na tribunách londýnské haly, určitě nelitovali. Ve skvělé formě hrající Roger Federer a Rafael Nadal jim totiž nabídli jedinečné završení tenisové sezóny 2010. První jmenovaný v něm zvítězil ve třech setech 6:3, 3:6 a 6:1.

Roger Federer foto: ČTK

Světoví hráči číslo jedna a dvě se prezentovali fantastickým představením s minimálním množstvím nevynucených chyb. Razantní podání, dlouhé výměny, skvělý úder střídá ještě lepší a každý míček zakončuje potlesk zaplněného hlediště... Podobný obrázek byl k vidění ve finále dvouhry letošního Turnaje mistrů. 

Hra obou tenistů v něm vycházela z přesně umístěného tvrdého servisu. Dlouho si jej proto soupeři dokázali hájit. V osmé sadě však klopýtl Rafael Nadal a Švýcar se ujal vedení 5:3. Hned poté, co sám těžce vybojoval gem při vlastním podání - Federer už prohrával 0:30, jenže dokázal zabrat a nebezpečí ztráty odpálil křižným bekhendem. Získaný brejk následně potvrdil ziskem celého setu v poměru 6:3.

Parádnímu tenisu aplaudoval i slavný fotbalista Thierry Henry nebo argentinská legenda Diego Maradona. 

A i během druhé části utkání aktéři tenisového galavečera pokračovali v tempu a se stejným nasazením. Čtyřiadvacetiletý Španěl však během ní začal více riskovat, zpřesnil údery a Federera zatlačil do defenzívy.

Federer na TM

Vítězství Rogera Federera na Turnaji mistrů a jeho soupeři:
2003 - Andre Agassi
2004 - Lleyton Hewitt
2006 - James Blake
2007 - David Ferrer
2010 - Rafael Nadal

Jeho snažení přineslo výsledky už ve třetí hře - v ní opatrná světová dvojka nedokázala udržet vlastní podání a manko této hry marně dotahovala až do stavu 3:5. Nadal i přes vzrostlou snahu rivala, jenž v krátké přestávce před poslední sadou vyměnil raketu, napsal za druhým setem tečku a skvostný duel získal třetí pokračování.

Oba bijci jej otevřeli čistou hrou. Zkušenější Švýcar se záhy ujal vedení 2:1 a na podání šel jeho sok. Nadal si brzy vytvořil náskok 40:15 a vypadalo to, že srovná, jenže Federer pookřál: jeden míček, druhý, třetí a překvapivý brejk byl na světě. "Hrál jsi neuvěřitelně, skvěle odvedená práce," řekl Nadal směrem k Federerovi při vyhlášení, "doufám, že se uvidíme za rok," dodal. 

Federer míří mezi nesmrtelné
Světová dvojka se na Turnaji mistrů prezentovala světovou formou, zatímco její rival s každým míčkem uvadal. Rafael Nadal nevyužil ani další výhodu podání a strojově přesný Federer trestal každé jeho zaváhání. Za stavu 5:1 a 40:15 pak zakončil hru milimetrovou trefou rohu dvorce a zápas ukončil.

Devětadvacetiletý Švýcar se tímto triumfem stal teprve třetím tenistou, který Turnaj mistrů ovládl pětkrát. Před ním se to povedlo jen Ivanu Lendlovi a Petu Samprasovi. Navíc ukořistil už šestašedesátý vítězný vavřín kariéry.

"Mám obrovskou radost,"  řekl legendární tenista po další velké bitvě. "Navíc jsem ani Rafovi nezkazil dovolenou, protože po téhle sezóně nemůže být zklamaný," ocenil Federer i svého rivala. 

Výsledky tenisového Turnaje mistrů

Dvouhra - finále:
Federer (2-Švýc.) - Nadal (1-Šp.) 6:3, 3:6, 6:1.

Čtyřhra - finále:
Nestor, Zimonjič (2-Kan./Srb.) - Bhúpathí, Mirnyj (3-Indie/Běl.) 7:6 (8:6), 6:4.