Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Fedex' rád stárne a dál si věří

Sport

  12:32
PRAHA - Sám je symbolem úspěchu pro miliony lidí, ale i Roger Federer teď potřebuje k někomu vzhlížet. Pete Sampras dlouho kraloval bílému sportu, a přece kdysi hledal u hokejisty Wayna Gretzkého recept, jak se udržet dlouho ve formě. Federer se zase inspiruje jmény jako Andre Agassi, Rod Laver či Jimmy Connors. To všechno jsou legendy, které dokázaly vyhrávat velké turnaje i po třicítce.

Roger Federer. foto: ČTK

Slavný švýcarský tenista vstoupí do čtvrté dekády svého života v pondělí na Rogers Cupu v Montrealu. "Abych byl upřímný, tak se těším. Jsem zvědavý, jak to se mnou Kanaďané tentokrát oslaví. Občas mi při zápasech sborově zpívali tradiční song: Hodně štěstí, zdraví," vzpomínal před turnajem Federer.

Přesto ho kulaté narozeniny nedonutí, aby začal bilancovat minulost či přemýšlel nad blízkou budoucností. O konci kariéry určitě neuvažuje. "Plány mám většinou na rok dopředu. Vidím olympijské hry v Londýně a možná něco za nimi. Dál se nedívám," přiznává muž, který strávil rekordních 237 týdnů jako světová jednička, aniž by ho v té době někdo sesadil.

Grafika: Roger Federer oslaví 30. narozeniny.

Teď je až třetím hráčem žebříčku za mladšími štikami Novakem Djokovičem a Rafaelem Nadalem. I přes velkou konkurenci by ale rád v poslední etapě kariéry rozšířil svou rekordní sbírku šestnácti grandslamových trofejí o další poháry. "Chci být jako Jimmy Connors, Andre Agassi, Rod Laver či Ken Rosewall. Ti uměli vítězit nehledě na věk. Už jsem toho hodně zažil a vím, že když si všechno správně sedne, mám šanci vyhrávat velké turnaje. Sám jsme zvědavý, co všechno mohu ještě dokázat. Pořád si hodně věřím," přiznává Federer. Zatímco jiné stárnutí děsí, švýcarský velikán si ho užívá. Je šťastným manželem i otcem dvou děvčátek. "Jsem rád, že roky přibývají. Slavit třicet je mnohem lepší než být dvacetiletý kluk. Pro mě to jsou krásné časy a užívám si je," nelituje ničeho.

Říká o sobě, že je moudřejší a zkušenější, ale před blížícím se posledním grandslamem sezony US Open, který začíná na konci srpna, přece jen připouští jednu nevýhodu. Udržet se ve vrcholné kondici je pro něj stále těžší. "Náročnost přípravy neměním. Musí ale člověk daleko víc naslouchat tělu? Musí. Má v sobě už tisíce zápasů? Má. Pokaždé ale ráno vstane a jde na kurt s tím, co má zrovna k dispozici. Tak to prostě je," říká Federer.

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč

Mohlo by vás zajímat