Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ferrari zuří. Velká cena Evropy formule 1 byla prý zmanipulovaná

Sport

  8:30
VALENCIE/PRAHA - Nedělní Velká cena Evropy formule 1 má další dozvuky. Závod ve Valencii vyhrál Sebastien Vettel z Red Bullu před oběma McLareny. A právě druhé místo Lewise Hamiltona je rudým hadrem v očích španělského „býka“ Fernanda Alonsa.

Fernando Alonso. foto: Reuters

"Fanoušci museli sledovat zmanipulovaný závod. Po povedeném startu jsme jeli dobře na třetím místě. Pak na trať vyjel zpomalovací vůz a Hamilton ho předjel. To jsem ještě neviděl, za žlutých vlajek předjet safety car. Dělil nás od sebe metr a¨dopadlo to tak, že on dojel druhý a já osmý," zuřil pilot Ferrari.

Čtěte také

Na vysvětlenou – když jel Hamilton v 10. kole okolo výjezdu z boxů, vyrazil odtamtud safety car kvůli nehodě Marka Webbera. Hamilton nejprve zpomalil, ale pak zrychlil a safety car předjel. "Byl jsem před ním, alespoň tak jsem to viděl. Myslel jsem si, že jsem za první čárou safety caru," hájil se.

Hamiltonův manévr neušel ani Alonsovi. Na svého bývalého kolegu z McLarenu a nyní největšího nepřítele si hned stěžoval týmovým rádiem. O 14 kol později přišel trest – Hamilton musel projet boxovou uličkou. V té době už měl ale velký náskok, a tak se z boxů vrátil zpět na druhé místo.

"Bylo mi řečeno, že musím zajet do boxů, tak jsem se snažil zajet pár nejrychlejší kol. Podařilo se mi zvýšit náskok na jezdce za sebou aodbyl jsem si penalizaci," nedělal Hamilton z trestu vědu. "Když uděláte normální věc, tedy že respektujete pravidla, skončíte osmí, a naopak když pravidla porušíte, dojedete druzí. Vypadá to, že jde všechno proti nám, a McLarenu naopak vše projde," rozčiloval se Alonso.

Čtěte o bouračce Marka Webbera

A za svého jezdce se včera postavilo i vedení. "Jsem rozhořčený. A to nejen kvůli Ferrari, ale kvůli tomuhle sportu jako celku. To, co udělal Hamilton, je nevídané," zlobil se viceprezident Piero Ferrari. "Musíme změnit pravidla, není možné, aby se podobná věc v budoucnu opakovala," dodal šéf Ferrari Stefano Domenicali.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat