Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

FIA hodlá ukázat stopku politickým gestům na závodech F1. Nezastavím se, vzkazuje Hamilton

Lewis Hamilton znovu vyjádřil podporu v boji proti rasismu. foto: ČTK

Praha - „Zavřete poldy, co zabili Breonnu Taylorovou.“ „Řekněte její jméno.“ Takové nápisy měl na triku Lewis Hamilton před Velkou cenou Toskánska v Mugellu i po ní. „Chtěl jsem si ho obléct, abych otevřel oči ostatním. Musíme si uvědomit, že žijeme v době, kdy jsou lidé zabíjeni na ulicích nebo ve svých vlastních domovech,“ uvedl.
  6:16

Krokem elitního pilota formule 1 se zabývala i Mezinárodní automobilová federace. Hamilton nakonec vyvázl bez postihu, v budoucnu by ale mohl mít problémy. 

Lewis Hamilton triumfoval také ve Velké ceně Toskánska.
Lewis Hamilton nehodlá skončit s protesty v boji proti rasismu.

FIA chce už od příštího víkendu, kdy se pojede v ruském Soči, zavést nové pravidlo, podle kterého nebudou jezdci během závodů oprávněni vyjadřovat jakékoliv politické názory.

Bude velice zajímavé sledovat, jak se pětatřicetiletý Brit, jeden z největších propagátorů kampaně Black Lives Matters napříč sportovním světem, k celé situaci postaví. Z jeho posledních vyjádření je totiž zřejmé, že s podobnými protesty nehodlá přestat.

„Nezastavím se. Budu pokračovat, protože věřím, že je to správné. Všem, kdo mě podporují, jsem nesmírně vděčný. Toto je cesta pro nás všechny. Spojme se a bojujme proti nejen rasové, ale veškeré nespravedlnosti ve světě. Můžeme pomoci vytvořit lepší místo pro naše děti a budoucí generace,“ vzkázal Hamilton.

Hlavní představitelé stáje Mercedes-AMG jeho prohlášení sdíleli na svém twitterovém účtu. Nebylo to poprvé, co se za nejlepšího pilota F1 v současnosti postavili. 

Už dříve nechali jeho vůz na podporu boje proti rasismu kompletně přestříkat načerno. „Ať udělá Lewis cokoliv, má naši podporu,“ prohlásil generální ředitel týmu a bývalý automobilový závodník Toto Wolff. 

Jeho svěřenec jezdí ve velké formě a je na nejlepší cestě k překonání dvou historických milníků. V Mugellu ovládl už devadesátou Velkou cenu v kariéře, na okruhu v Soči může v tomto ohledu vyrovnat Michaela Schumachera.

Také Němcův rekord v počtu mistrovských titulů se otřásá v základech. Legendární Schumacher triumfoval v sedmi ročnících seriálu formule 1, Hamilton v šesti. Tedy zatím. Letos nemá konkurenci, ovládl hned sedm závodů z devíti.

A končit rozhodně nehodlá. Chce jít příkladem, být vzorem. Ve světe sportu i mimo něj.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat