Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Florbalová reprezentace je týmem amatérů, s jedním profesionálem

Sport

  19:38
HELSINKY - Mezi českými reprezentanty na mistrovství světa v Helsinkách je jediný ryzí profesionál, který se opravdu živí florbalem. Kromě útočníka Aleše Zálesného ze švédského Warbergu si musí pro přípravu a samotnou účast na šampionátu většina ostatních vybírat v práci dovolenou.

Florbalisté ČR. foto: ČTK

"Mám solidní smlouvu, jsem profík. Měl jsem to tak i ve Finsku před osmi lety. Záleží na tom, jak si každý smlouvu prosadí. Já jsem rád, že jsem profesionál," řekl novinářům Zálesný. Nechává otevřenou možnost, že by si přivydělal nějaké peníze i mimo florbal. "Spousta spoluhráčů pracuje na padesát procent, někdo nedělá vůbec. Já bych chtěl, aby mi něco sehnali v hale, ale nejspíš až po mistrovství světa," doplnil vyučený kuchař.

Čtěte také

Pravděpodobně nejzajímavější a hlavně finančně nejlukrativnější povolání má brankář Tomáš Kafka. Je senior manažerem v pražské kanceláři světové poradenské společnosti Ernst&Young a na starosti má odhalování a prevenci podvodů v Česku a na Slovensku. "Máme šest týdnů dovolené, z nich dvě třetiny spotřebuju na florbal. Zvlášť v roce, kdy je mistrovství světa, to je tak dvaadvacet dní," prohlásil Kafka. Pro šampionát si musel vzít volno v době, kdy jeho tým dělá audit na ministerstvu vnitra.

Mezi spoluhráči dvaatřicetiletého účastníka už šestého mistrovství světa je několik studentů, ale další členové českého týmu mají rozmanitá povolání. "Tři a půl roku jsem dělal pekaře, teď jsem obchodní zástupce u jednoho z našich sponzorů. Firmy vyrábějící kondomy," prozradil mladoboleslavský útočník Ondřej Fojta.

Jeho klubový spoluhráč Štěpán Slaný pořádá outdoorové aktivity v rumunském Banátu. "Byla to za Rakouska-Uherska velká oblast, kde žili Maďaři, Němci a Češi. Když se Rumunsko osamostatnilo, vznikla oblast asi 100 krát 150 kilometrů, která je v Česku známá pod jménem český Banát. Je tam asi šest českých vesnic, dohromady asi 1200 obyvatel a shodou okolností moje přítelkyně odtamtud pochází," popsal Slaný oblast, kde koupil domy a pořádá tam zájezdy.

"Dělám to pro školy, snažím se jim tam ukazovat přírodu. Je to spíš postavené jako expedice. Jsou tam k dispozici autobusy, terénní auta, dají se chytat ryby v Dunaji, jsou tam i veškeré teambuildingové akce. V těch českých vesnicích se zastavil život před sto lety, dodržují zvyky a tradice, večer se místo koukání na televizi hromadně zpívá," doplnil Slaný, který jezdí do Banátu přibližně pětkrát do roka. Mimo florbalovou sezonu tam stráví většinu času. "Odjedu na začátku června a budu tam tak dva a půl měsíce."

Milan Garčar ze Střešovic byl komentátorem české verze televizní stanice Eurosport, ale rozhodl se pro angažmá ve švédském Falunu a po návratu zatím hledá zaměstnání. "Byl jsem na brigádě v jedné společnosti, kde jsem se staral o vozový park, ale kvůli přípravě na mistrovství světa jsme to ukončili. Do pracovního procesu bych chtěl nastoupit od ledna," prohlásil Garčar, který by rád spolupracoval i na komentování florbalu v České televizi.

Také krajánci ze Švýcarska či Finska většinou ještě vedle florbalu pracují. Výjimkou je vedle Zálesného student David Rytych z Josby. Pavel Brus z Nokie dělá příležitostné brigády pro sponzory klubu, Tomáš Sladký z Koovee trénuje juniorský tým.

Tomáš Chrápek z Grünenmattu je montérem podlahových krytin, jeho klubový spoluhráč Radek Sikora částečně topenářem a pracuje pro společnost, která dodává florbalové vybavení ze Švédska a Finska. Další z tria z Grünenmattu Daniel Šebek zase našel uplatnění v nábytkářské firmě. Aleš Jakůbek z Grasshopper Curych je při studiu ekonomie produktovým manažerem a Martin Ostřanský z Malans automechanikem.

Přehled zaměstnání českých florbalistů

Tomáš Kafka (Střešovice) - Ernst&Young senior manažer, odhalování a prevenci podvodů v Česku a na Slovensku, David Rytych (Josba/Fin.) - student ve Finsku, International Business, Pavel Brus (Nokia/Fin.) - příležitostné brigády, Marek Deutsch (Střešovice) - prodejce ve florbalovém obchodě, Milan Garčar (Střešovice) - momentálně bez zaměstnání, Tomáš Chrápek (Grünenmatt) - montér podlahových krytin, Aleš Jakůbek (Grasshopper Curych) - produktový manažer a student ekonomie (finanční poradenství a plánování), Jan Jelínek (Vítkovice) - student ekonomie, Štěpán Slaný (Mladá Boleslav) - outdoorové aktivity v rumunském Banátu, manažer FBC Česká lípa, Ondřej Fojta (Mladá Boleslav) - obchodní zástupce, Milan Fridrich (Střešovice) - školitel ve firmě seznam.cz, Matěj Jendrišák (Chodov) - student biomedicíny, Martin Ostřanský (Malans) - automechanik, Martin Richter (Střešovice) - projektový manažer internetové agentury Netservis a internetového obchodu cokolada.cz, Radek Sikora (Grünenmatt) - topenář a vedoucí florbalové firmy, Vojtěch Skalík (Grünenmatt) - administrativní pracovník, Tomáš Sladký (Koovee/Fin.) - trenér juniorů, Daniel Šebek (Grünenmatt) - pomocný elektrodělník, Milan Tomašík (Vítkovice) - student ekonomie, Aleš Zálesný (Warberg) - florbalový profesionál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!