Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Florbalová reprezentace je týmem amatérů, s jedním profesionálem

Sport

  19:38
HELSINKY - Mezi českými reprezentanty na mistrovství světa v Helsinkách je jediný ryzí profesionál, který se opravdu živí florbalem. Kromě útočníka Aleše Zálesného ze švédského Warbergu si musí pro přípravu a samotnou účast na šampionátu většina ostatních vybírat v práci dovolenou.

Florbalisté ČR. foto: ČTK

"Mám solidní smlouvu, jsem profík. Měl jsem to tak i ve Finsku před osmi lety. Záleží na tom, jak si každý smlouvu prosadí. Já jsem rád, že jsem profesionál," řekl novinářům Zálesný. Nechává otevřenou možnost, že by si přivydělal nějaké peníze i mimo florbal. "Spousta spoluhráčů pracuje na padesát procent, někdo nedělá vůbec. Já bych chtěl, aby mi něco sehnali v hale, ale nejspíš až po mistrovství světa," doplnil vyučený kuchař.

Čtěte také

Pravděpodobně nejzajímavější a hlavně finančně nejlukrativnější povolání má brankář Tomáš Kafka. Je senior manažerem v pražské kanceláři světové poradenské společnosti Ernst&Young a na starosti má odhalování a prevenci podvodů v Česku a na Slovensku. "Máme šest týdnů dovolené, z nich dvě třetiny spotřebuju na florbal. Zvlášť v roce, kdy je mistrovství světa, to je tak dvaadvacet dní," prohlásil Kafka. Pro šampionát si musel vzít volno v době, kdy jeho tým dělá audit na ministerstvu vnitra.

Mezi spoluhráči dvaatřicetiletého účastníka už šestého mistrovství světa je několik studentů, ale další členové českého týmu mají rozmanitá povolání. "Tři a půl roku jsem dělal pekaře, teď jsem obchodní zástupce u jednoho z našich sponzorů. Firmy vyrábějící kondomy," prozradil mladoboleslavský útočník Ondřej Fojta.

Jeho klubový spoluhráč Štěpán Slaný pořádá outdoorové aktivity v rumunském Banátu. "Byla to za Rakouska-Uherska velká oblast, kde žili Maďaři, Němci a Češi. Když se Rumunsko osamostatnilo, vznikla oblast asi 100 krát 150 kilometrů, která je v Česku známá pod jménem český Banát. Je tam asi šest českých vesnic, dohromady asi 1200 obyvatel a shodou okolností moje přítelkyně odtamtud pochází," popsal Slaný oblast, kde koupil domy a pořádá tam zájezdy.

"Dělám to pro školy, snažím se jim tam ukazovat přírodu. Je to spíš postavené jako expedice. Jsou tam k dispozici autobusy, terénní auta, dají se chytat ryby v Dunaji, jsou tam i veškeré teambuildingové akce. V těch českých vesnicích se zastavil život před sto lety, dodržují zvyky a tradice, večer se místo koukání na televizi hromadně zpívá," doplnil Slaný, který jezdí do Banátu přibližně pětkrát do roka. Mimo florbalovou sezonu tam stráví většinu času. "Odjedu na začátku června a budu tam tak dva a půl měsíce."

Milan Garčar ze Střešovic byl komentátorem české verze televizní stanice Eurosport, ale rozhodl se pro angažmá ve švédském Falunu a po návratu zatím hledá zaměstnání. "Byl jsem na brigádě v jedné společnosti, kde jsem se staral o vozový park, ale kvůli přípravě na mistrovství světa jsme to ukončili. Do pracovního procesu bych chtěl nastoupit od ledna," prohlásil Garčar, který by rád spolupracoval i na komentování florbalu v České televizi.

Také krajánci ze Švýcarska či Finska většinou ještě vedle florbalu pracují. Výjimkou je vedle Zálesného student David Rytych z Josby. Pavel Brus z Nokie dělá příležitostné brigády pro sponzory klubu, Tomáš Sladký z Koovee trénuje juniorský tým.

Tomáš Chrápek z Grünenmattu je montérem podlahových krytin, jeho klubový spoluhráč Radek Sikora částečně topenářem a pracuje pro společnost, která dodává florbalové vybavení ze Švédska a Finska. Další z tria z Grünenmattu Daniel Šebek zase našel uplatnění v nábytkářské firmě. Aleš Jakůbek z Grasshopper Curych je při studiu ekonomie produktovým manažerem a Martin Ostřanský z Malans automechanikem.

Přehled zaměstnání českých florbalistů

Tomáš Kafka (Střešovice) - Ernst&Young senior manažer, odhalování a prevenci podvodů v Česku a na Slovensku, David Rytych (Josba/Fin.) - student ve Finsku, International Business, Pavel Brus (Nokia/Fin.) - příležitostné brigády, Marek Deutsch (Střešovice) - prodejce ve florbalovém obchodě, Milan Garčar (Střešovice) - momentálně bez zaměstnání, Tomáš Chrápek (Grünenmatt) - montér podlahových krytin, Aleš Jakůbek (Grasshopper Curych) - produktový manažer a student ekonomie (finanční poradenství a plánování), Jan Jelínek (Vítkovice) - student ekonomie, Štěpán Slaný (Mladá Boleslav) - outdoorové aktivity v rumunském Banátu, manažer FBC Česká lípa, Ondřej Fojta (Mladá Boleslav) - obchodní zástupce, Milan Fridrich (Střešovice) - školitel ve firmě seznam.cz, Matěj Jendrišák (Chodov) - student biomedicíny, Martin Ostřanský (Malans) - automechanik, Martin Richter (Střešovice) - projektový manažer internetové agentury Netservis a internetového obchodu cokolada.cz, Radek Sikora (Grünenmatt) - topenář a vedoucí florbalové firmy, Vojtěch Skalík (Grünenmatt) - administrativní pracovník, Tomáš Sladký (Koovee/Fin.) - trenér juniorů, Daniel Šebek (Grünenmatt) - pomocný elektrodělník, Milan Tomašík (Vítkovice) - student ekonomie, Aleš Zálesný (Warberg) - florbalový profesionál.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat