Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Macron: Ruské vlajky v Paříži nebudou, o sportovcích rozhodne MOV

Patrick Baumann (vlevo) zastupoval MOV při odhalení loga pařížské olympiády 2024. Asistoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi. foto: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron soudí, že na olympijských hrách v Paříži 2024 by neměly vlát ruské vlajky. V rozhovoru pro sportovní deník L’Équipe hlava pořádající země uvedla, že účast ruských sportovců s neutrálním statusem je na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV).
  13:34

„Samozřejmě, během pařížské olympiády nebudou vlát žádné ruské vlajky. Myslím, že o tom panuje všeobecná shoda. Rusko jako země není vítáno v době, kdy páchá válečné zločiny a deportuje děti,“ uvedl Macron.

„Skutečnou otázkou, o které by mělo olympijské hnutí rozhodnout, je to, jaké místo by měli dostat ruští sportovci, kteří se v některých případech na takovou akci připravovali celý život a také oni mohli být obětí tohoto režimu,“ řekl Macron s tím, že není úlohou pořádající země her určovat, co má MOV dělat.

„Tato záležitost by neměla být politizována. Je na olympijském hnutí, aby to rozhodlo. Mám plnou důvěru v (prezidenta MOV) Thomase Bacha,“ řekl Macron. Do diskuzí o případné účasti Rusů by měli být podle něj zapojeni i Ukrajinci, jejichž zemi Rusko loni v únoru napadlo.

Amadou Gallo Fall (vlevo), viceprezident NBA pro Afriku, francouzský prezident Emmanuel Macron a legendární basketbalista Dikembe Mutombo (zleva) podávají ruce malým účastníkům turnaje v Lagosu.

MOV Rusku ani jeho spojenci Bělorusku nezaslal rok před začátkem her oficiální pozvánku k účasti v Paříži. Na jaře MOV doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby sportovce z Ruska a Běloruska pustily jako neutrální do mezinárodních soutěží.

V řadě sportů se ruští a běloruští sportovci vrátili na světovou scénu a účastní se olympijských kvalifikací. Jistotu účasti na hrách v Paříži ale ani v případě splnění kvalifikačních kritérií nemají, na definitivní rozhodnutí MOV podle Bacha potřebuje čas.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!