Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Gebrselassie zřejmě do Pekingu nepojede

Sport

  12:20
LEEDS - Slavný etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie bude zřejmě chybět na olympijských hrách v Pekingu. Kvůli smogu v čínské metropoli se vzdal účasti v maratonu, v němž od loňska drží světový rekord, a podle šéftrenéra etiopské reprezentace Woldemeskela Kostreho se do nominace pro běh na 10.000 metrů nedostane. Gebrselassie to přitom uváděl jako možnou náhradní variantu.

Etiopský běžec Haile Gebrselassie se ukázal loni na Zlaté tretře v Ostravě světový foto: ČTK

Na této trati je sice čtyřnásobným mistrem světa, ale ve 34 letech už podle trenéra nemá potřebnou rychlost. Kvůli tomu po olympiádě v Aténách přešel k maratonu.

Kouč tvrdí, že Gebrselassie nemá šanci se v nabité etiopské reprezentaci prosadit. "Je to pro něj velmi těžké, protože nemůže na desítce závodit s mladšími běžci. Opravdu ho obdivujeme, milujeme a respektujeme, ale není připraven běžet závod na 10.000 metrů na olympiádě," řekl Kostre.

Ten má k dispozici mimořádně kvalitní svěřence. "Je tady pět dalších lidí, kteří zaběhli desítku za šestadvacet minut," poznamenal. Současným králem na desetikilometrové trati je Etiopan Kenenisa Bekele, který drží světový rekord časem 26:17,53.

Gebrselassie by v maratonu patřil k favoritům na zisk zlaté olympijské medaile, ale trpí astmatem. Obává se, že by mu závod ve znečištěném pekingském ovzduší mohl přivodit vážné zdravotní komplikace, proto na start na své hlavní trati rezignoval.

Autor: