26. května 2015 17:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nepsaná pravidla? Vlčáci chtěli sesadit Contadora s defektem, ale marně

Mikel Landa vyhrál 15. etapu Gira. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikel Landa vyhrál 15. etapu Gira. | foto: Reuters

APRICA/PRAHA Odpadl sice v superprudkém stoupání Mortirolo, když do cíle zbývalo ještě 45 kilometrů. Neuvisel ani po defektu stíhajícího Contadora v růžovém dresu. Přesto si Leopold König v cíli 16. etapy cyklistického Gira mohl oddechnout, dojel tam jako devátý a v průběžném pořadí klesl z pátého místa na šesté.

Druhou horskou etapu po sobě ovládl Španěl Landa, Contador po famózní stíhačce ještě navýšil vedení.

Byli odpočatí, pondělí bylo na Giru dnem volna. Všechny nastřádané síly však muži z pelotonu měli spálit na 174 kilometrech do cíle dalšího dolomitského testu. Pět vrchařských prémií stálo na cestě, mezi nimi slavné Tonale, dvakrát Aprika a hlavně vražedné Mortirolo.

Právě to se stalo scénou velkého kolapsu, jednoho návratu a taky českého napětí.

Než se první skupina pustila do svahů předposledního kopce dne, Contadora zabrzdil defekt a všichni jeho hlavní soupeři nedbali nepsaných pravidel o neútočení na lídra závodu v případě problémů. Kaťuša se hnala z kopce, za nimi celý vlak Astany, taky König využil situace a letěl do údolí.

Tam už měli na Španěla, kterému k ruce zůstal jen Roman Kreuziger, náskok bezmála minuty. Ale nebyl by to Contador, kdyby se nevydal své vedení obhájit. Od prvních metrů Mortirola vyrazil zběsilým tempem vzhůru, předjížděl jednoho odpadlíka za druhým. Hbitě stahoval sekundy, dojel i Königa, který se chvíli snažil za kapitánem Tinkoff-Saxo viset. Marně.

Do snad nejprudšího kopce Gira Contador svištěl, jako by silnice vedla po rovině, tancoval v pedálech. Daleko před vrchařskou prémií se dotáhl na vedoucí trio Landa, Aru, Kruijswijk a když se mu nezdálo jejich tempo, sám pak atakoval.

A tehdy začaly temné chvíle pro muže v bílém dresu nejlepšího mladíka. Aru, druhý závodník průběžného pořadí, vybouchl, zatímco jeho týmový kolega Landa se zahákl za růžového krále.

Přestože se Aru několikrát přiblížil, spálil víc sil, než plánoval, a na vrcholu ztrácel na upalující lídry přes 1,5 minuty. A co bylo ještě horší, v následném sjezdu měl defekt a vedle nohou utrpěla také jeho psychika.

Cílové stoupání do Apriky už mělo lidštější parametry, přesto ještě Landa ukázal útočný apetit a podruhé v řadě ujel Contadorovi. A stejně jako v nedělní etapě do Madonny di Campiglio, tak i v úterý zvedal ruce nad hlavu. „Byl to pro mě opravdu krásný den, možná ještě hezčí než neděle,“ srovnával Landa. Důvod? Snad to, že se v průběžném pořadí posunul před svého kapitána Arua a je už druhý.

Výsledkům nadále vládne Contador a Landa ztrácí 4:02 minuty. Leopold König se na dlouhou dobu vytratil ze záběrů televizních kamer a zjevil se až pod cílovou bránou s odstupem 3:19 minuty. V průběžném pořadí mu nyní patří 6. pozice.

filFilip Grim