Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Giro odtajnilo svoji tvář. Na startu v Jeruzalému bude také fenomenální Froome

Sport

  19:59
PRAHA - Už v září odtajnili organizátoři přelomový start v Izraeli. Až nyní ale odhalili i zbytek trasy 101. ročníku Gira d´Italia. Jaké jsou jeho taháky? Začíná se 4. května v izraelském Jeruzalémě a po cestě do Říma budou cyklisté překonávat osm etap s horským dojezdem, mezi nimi i bájný Monte Zoncolan. Čeká je i 44 časovkářských kilometrů. A na startu bude stát čtyřnásobný vítěz Tour - Chris Froome.

Zleva: Italové Fabio Aru a Vincenzo Nibali spolu s nizozemským vítězem Gira 2017 Tomem Dumoulinem při představování trasy závodu pro rok 2018. foto: ČTK/AP

Na slavnostní prezentaci v milánském sále seděli mezi hosty bývalí vítězové italské Grand Tour - Alberto Contador, Vincenzo Nibali nebo Tom Dumoulin. A také Fabio Aru, druhý v roce 2015.

Zatímco v minulých letech se trasa Gira prezentovala v říjnu, letos k jejímu odhalení došlo až na konci listopadu. Organizátoři prý potřebovali doladit všechny detaily 101. ročníku. Ročníku, který bude v mnohém speciální a přelomový.

Zatímco ten letošní se dal charakterizovat heslem „Vyrobeno v Itálii,“ vždyť až na 18 švýcarských kilometrů byl výhradně italskou záležitostí, ten příští bude o tolik jiný.

Vůbec poprvé odstartuje závod Grand Tour mimo evropské území.

Zahraniční starty jsou v posledních letech na Giru v oblibě. Už dvanáctkrát se startovalo mimo Itálii, od roku 2010 přitom Grande Partenzu hostil Amsterdam, Herning, Belfast nebo Utrecht. Až nyní se ale pojede mimo Evropu.

Na trase z Jeruzaléma do Říma cyklisty čeká celkem osm horských dojezdů a 44 časovkářských kilometrů.

Těch se zúčastní i čtyřnásobný šampion Tour Chris Froome.

S Froomem na startu

Nizozemský list De Telegraaf už před prezentací avizoval, že Froome do Itálie příští rok dorazí.

„U něj nejde o peníze. Musíme vytvořit projekt, který ho zaujme. Letos získal double Tour-Vuelta a teď se může stát i první jezdcem všech dob, který po sobě vyhraje Tour, Vueltu i Giro. To by pro něj mohla být motivace. Jsem optimistou. Věřím, že přijede,“ tvrdil před startem ředitel Tour Mauro Vegni.

Měl nakonec pravdu.

V momentě, kdy organizátoři v Milánu odhalili všechny detaily příští trasy, pověsil Froome na Twitter krátké video, ve kterém říká: „Těším se na vás na všechny na startovní čáře Gira 2018.“

29.listopadu 2017 v 17:56, příspěvek archivován: 29.listopadu 2017 v 19:43

VIDEO: A surprise from @chrisfroome: ?I looking forward to see you all at #Giro10? | Una sorpresa da @chrisfroome: ?Non vedo l'ora di vedervi tutti al #Giro101?. #Giro101 https://t.co/FbGyFpQiXB

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

A surprise from @chrisfroome: «I looking forward to see you all at #Giro10» | Una sorpresa da @chrisfroome: «Non vedo l'ora di vedervi tutti al #Giro101». #Giro101 https://t.co/FbGyFpQiXB

Pro 32letého rodáka z Nairobi to bude teprve druhý start v italském závodu. V roce 2010 byl ale diskvalifikován za to, že se na prudkém Mortirolu držel policejního motocyklu.

Spousta věcí se od té doby změnila, jedno však zůstává. Je to právě růžový dres, který mu doma v Monaku mezi trofejemi chybí.

Pro ten si příští rok do Itálie přijede.

„Pokud chce být šampionem, tak vlastně musí přijet. A jestli se na startu sejde i s Tomem Dumoulinem, pak to bude nádherná bitva, kterou bych si netroufal odhadnout,“ říká legendární Eddy Merckx.

Vyhrát double Giro-Tour se naposledy povedlo Marku Pantanimu v roce 1998. Od té doby se o tenhle majstrštyk pokoušeli třeba Alberto Contador nebo Nairo Quintana.

Ani jeden z nich neuspěl.

„Ale Chris je extrémně silný cyklista. Pro mě je to perfektní vítěz Gira, který má navíc silný tým, jenž ho podpoří,“ myslí si právě Contador. „On to zvládnout může, vždyť letos dokázal na Tour a Vueltě něco podobného. Má na to mentalitu i motivaci.“

A co všechno ho příští rok na Giru čeká?

Giro d´Italia 2018 den po dni

Pátek 4. května 2018 se stane historickým dnem pro Giro i pro celý cyklistický svět.

„Načínáme druhou stovku ročníků a tak to musí být speciální. A tohle bude velmi speciální ročník,“ těší se Vegni.

29.listopadu 2017 v 17:57, příspěvek archivován: 29.listopadu 2017 v 19:42

This is the #Giro101 | Ecco il #Giro101 https://t.co/SsZ16e6NOO

Začíná se totiž 10kilometrovou zvlněnou a velmi technickou časovkou, která bude startovat i končit poblíž historických hradeb Starého Města v Jeruzalémě.

„Bude to obtížná časovka, ve které budou mít cyklisté problém popadnout dech,“ slibuje si Vegni. „Je v ní hodně kratších stoupání i sjezdů a spousta zatáček.“

Následovat budou další dvě rovinaté etapy vinoucí se ze severu až na jih Izraele. Nejprve z Haify do Tel Avivu, kde přijde i první vrchařská prémie celého závodu a poté 226 kilometrů dlouhá pouť z Beer Ševy do Eliatu, která povede přes Negevskou poušť až k pobřeží Rudého moře.

O volném dni se celý kolos přesune na Sicílii, kde čekají hned tři etapy.

Ty první dvě jsou zvlněné, klasikářské s krátkým, ale strmým dojezdem do kopce. Pátá etapa navštíví i Santa Ninfu - místo nejvíc postižené zemětřesením před padesáti lety.

Pak už přijde na řadu první horský finiš. Podobně jako letos i příští rok totiž Giro navštíví Etnu, na kterou se ale tentokrát bude stoupat z těžší strany přes Valentino.

„A i pro mě je to nevídané stoupání,“ říká sicilský rodák Vincenzo Nibali.

Následuje přesun na pevninu do Kalábrie a Kampánie, kde přijdou horské dojezdy na Montevergine di Mercogliano u Neapole a na apeninský velikán Gran Sasso, kam závod zavítá teprve počtvrté. Když se tady stoupalo naposledy v roce 1999, zvítězil Marco Pantani.

Po druhém volném dni následují čtyři etapy v centrálních Apeninách bez větších hor. Pojede se také přes Filottrano, kde cyklisté uctí památku Michele Scarponiho.

Závod pak na dvě etapy zamíří k adriatickému pobřeží, dojíždět se bude v Imole a Ferraře. A 14. etapa nabídne lahůdku - legendární Monte Zoncolan i s 22procentními rampami. Patnáctá etapa do Sappady navštíví dolomitská stoupání Passo Tre Croci a Costalissoio.

Do závěrečného týdne vstoupí Giro 34kilometrovou zvlněnou časovkou u jezera Garda. Právě tady může Chris Froome najet na své rivaly důležitý čas v boji o celkové prvenství.

Po krátkém intermezzu v 17. etapě, která povede vinným krajem Franciacorty, závod naposledy zamíří do hor.

O celkovém vítězi totiž rozhodne náročný trojboj 18., 19. a 20. etapy v Piemontských Alpách. Osmnácté dějství nabídne dojezd na Prato Nevoso, to devatenácté je zase nejtěžší vůbec. Královskou etapu 101. Gira ozdobí prašné cesty Colle delle, průsmyk Sestriere i dojezd na Bardonecchii.

Tečku za horskými vrcholy pak udělá předposlední 214 kilometrů dlouhá etapa s vrcholy Col Tzecore, Saint Pantaleon a dojezdem na Cervinii.

Z té se celý závod letecky přesune do Říma, kde čeká závěrečných 118 kilometrů na 11 okruzích.

Po jejich dojezdu bude dekorován 101. vítěz Gira d´Italia.

Bude jím Chris Froome?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!