17. července 2011 19:17, aktualizováno  19:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Golfové British Open vyhrál Clarke před Mickelsonem

Darren Clarke vyhrál British Open 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darren Clarke vyhrál British Open 2011. | foto: Reuters

SANDWICH Dvaačtyřicetiletý Darren Clarke ze Severního Irska vyhrál 140. ročník golfového British Open v anglickém Sandwichi. Stal se teprve sedmým hráčem historie, který vyhrál svůj první major turnaj až po čtyřicítce. V posledním kole udržel sobotní průběžné vedení a bezpečně odrazil útok Američanů Phila Mickelsona a Dustina Johnsona, kteří udělali hrubé chyby na druhé devítce; oba skončili o tři rány zpět. Vítěz získal 900 tisíc liber, v přepočtu zhruba 25 milionů korun.

Clarke skončil na British Open nejlépe před čtrnácti lety na druhém místě a tehdejší zkušenost se mu dnes hodila. Do čtvrtého kola vstoupil v klidu a nezaskočil ho ani dlouho extrémně vydařený Mickelsonův výkon.

Nejslavnější levoruký hráč světa dnes popřel pověst golfisty, kterému se na britských hřištích tradičně nedaří. Už do sedmé jamky stáhl Clarkeův náskok pěti ran a ocitl se ve společném vedení, jenže o rok starší soupeř se tím nedal zaskočit a s úsměvem na tváři přijímal v aprílovém počasí nástrahy těžkého hřiště.

Mickelson nezvládl závěrečnou devítku, a po zbytečných ztrátách - včetně neproměněného metrového patu - se propadl na konečné dělené druhé místo.

Johnson sice předváděl neuvěřitelně dlouhé a přesné třísetmetrové rány, ale Clarkea z míry nevyvedl a definitivně se o možný titul připravil ranou do autu na čtrnáctce.

Darren Clarke vyhrál British Open 2011.

Chytrá hra konečného vítěze bez velkých ztrát v jednotlivých kolech slavila úspěch a nakonec se severoirský golfista nemusel o prvenství obávat.

Navázal tak na výhru svého krajana Roryho McIlroye na nedávném US Open.

Clarke při děkovné řeči nezapomněl na svoji manželku, která zemřela před pěti lety. "Dlouho jsem na tak důležité vítězství čekal, ale doufám, že se nebude vzpomínat pouze na něj. Rozhodující moment posledního kola přišel na sedmé jamce, kde jsem proměnil eagle, a pak se mohl soustředit na to, abych nedělal zbytečné chyby a zachoval klid. Jsem moc šťastný, oslavy budou trvat dlouho," prohlásil šampion krátce předtím, než mohl poprvé zvednout nad hlavu slavný Kleretový džbán.

O náročnosti letošního turnaje na hřišti Royal St. George's svědčilo, že pouze čtyři hráči se nakonec dostali do minusových čísel, tudíž skončili pod parem hřiště. Nečekaně dobře si po měsících stagnace vedli Američané, kteří obsadili osm míst mezi první patnáctkou. Nejlepším domácím anglickým hráčem byl devátý Simon Dyson.

Golfový turnaj British Open v (par 70) - konečné výsledky:

1. Clarke (Sev. Ir.) 275 (68+68+69+70), 2. D. Johnson 278 (70+68+68+72) a Mickelson (oba USA) 278 (70+69+71+68), 4. Björn (Dán.) 279 (65+72+71+71), 5. Campbell 280 (69+68+74+69), Kim 280 (72+68+70+70) a Fowler (všichni USA) 280 (70+70+68+72).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!