Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Greipel ovládl 4. etapu, Cavendish upadl

Tour de France

  17:49aktualizováno  19:52
Čtvrtou etapu Tour de France s cílem Rouenu vyhrál německý spurtér André Greipel. Závěr 214 km dlouhé etapy poznamenal hromadný pád, do něhož se zapletl i mistr světa a favorit na dnešní vítězství Mark Cavendish, jenž dojel do cíle odřený a s velkou ztrátou.

Mark Cavendish foto: Reuters

Nehoda peloton rozdělila necelé tři kilometry před cílem. Z pádu profitovala stáj Lotto a její lídr pro spurty Greipel, kteří v té době byli v čele a ošemetné situaci se vyhnuli.

"Něco jsem za sebou zaslechl, ale v rychlosti 60 km v hodině nemáte moc času ohlížet se, co se děje za vámi," řekl Greipel po svém letošním čtrnáctém vítězství. "Pády jsou bohužel jednou z věcí, které k našemu sportu patří. Není to nic hezkého, ale myslím, že dnes zůstalo dost konkurence, kterou jsem musel porazit," dodal.

Cavendish bez zranění

Brzy třicetiletý Greipel si dojel pro druhé vítězství na Tour v kariéře před italským veteránem Alessandrem Petacchim, třetí byl Nizozemec Tom Veelers. Jako pátý se přiřítil do cíle dvojnásobný etapový vítěz Peter Sagan ze Slovenska, jenž tak zvýšil svůj náskok v bodovací soutěži.

Elitní britský spurtér Cavendish skončil po nehodě na rovném úseku na zemi spolu s několika dalšími jezdci. Do cíle dojel s potrhaným duhovým dresem, ale pouze s povrchovými zraněními. To potvrdil i jeho tým Sky s tím, že loňský vítěz bodovací soutěže bude v Tour rozhodně pokračovat.

V pomalém tempu projel páskou také lídr Fabian Cancellara, jehož pád zbrzdil. K incidentu však došlo v ochranné tříkilometrové zóně, takže Švýcar nemusel mít o své vedení strach.

Čtvrteční pátá etapa by opět mohla skončit hromadným spurtem, jede se většinou po rovině 196,5 km z Rouenu do Saint-Quentin.

Autoři: ,