Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hadamczik: Olympiáda nemá v NHL respekt

Sport

  19:54
PRAHA - Neustále u sebe nosí list hustě popsaného papíru. Právě na něm tvoří nominaci na olympiádu. "Několikrát týdně to měním," usmívá se reprezentační kouč Alois Hadamczik. Přiznává, že v posledních týdnech prožívá víc komplikací, než čekal, a kritizuje kvůli nim NHL i Český svaz ledního hokeje.

Alois Hadamczik foto: Hynek Glos, Lidové noviny

LN Kvůli přesunům z Kravař do Prahy už začínáte využívat letadlo...
Nejsem tak pohodlný, že bych nechtěl jet autem. Byl jsem ale v Praze na otočku a před srazem na první turnaj Euro Hockey Tour chtěl strávit ještě dva dny doma, protože se tam dlouho nedostanu. Z Finska se vrátím 13. listopadu, mám jen den volna a hned odlétám na inspekční cestu do zámoří.

LN Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek létá z Prahy na severní Moravu vrtulníkem. Možná byste se mohl přidat, ne?
(směje se) To je jen pro politiky.

LN Vy jste teď ale jednou z nejsledovanějších osob v Česku. Na vás přece závisí, jestli hokejisté uspějí na olympiádě v Turíně. Kolik hodin denně věnujete myšlenkám na reprezentaci?
To už ani neumím spočítat. Řekl bych, že jde o celodenní záležitost. Pořád jsem v kontaktu s lidmi, kteří se hokejem zabývají.

LN V extralize se spekuluje o několika trenérských výměnách. Co kdyby přišla nabídka? Přijal byste ji v současné situaci?
Jednu jsem už dostal, ale neprozradím od koho. Momentálně to nepřichází v úvahu. Nemůžu mít odpovědnost ještě za klub.

LN Snad každý fanoušek by chtěl být alespoň na chvíli ve vaší kůži a mít tak možnost vybírat sestavu ze všech českých hvězd... Jak to ale vypadá v praxi?
Využívám internet, sleduju NHL na kabelové televizi. Každé ráno hledám na teletextu výsledky a všechny informace o Češích zapisuji do karty hráče. Každému vedu kompletní statistiky, abych si udělal obrázek o jeho výkonnosti. A pak se bavím s lidmi, kteří zápasy NHL viděli. Ti mi říkají, jak se jim kdo zamlouval.

LN Necháte se ovlivňovat jejich názory?
Nikdy jsem si nemyslel, že mám patent na rozum. Naslouchat ostatním je důležité. Člověk si z toho nemusí vzít všechno, je ale potřeba takový rozhovor analyzovat. Navíc platí, že každá informace, která se shoduje s vaším názorem, vás psychicky podpoří.

LN Platí to i naopak? Představte si, že vám někdo řekne, že třeba Jaromír Jágr sice boduje, ale herní projev není nic moc...
Určitě to funguje. Ale jenom v tom, že zbystříte.

LN Řešíte už nějaké konkrétní problémy, které blížící se olympiáda přinese?
Hráči přiletí bez jediného tréninku, musí se vypořádat s dlouhým cestováním a nepříjemným časovým posunem. Do toho přijde změna pravidel. Nebude se hrát jako v NHL, takže jde o jiné rozměry brankářské výstroje, posuzování nedovolených zákroků... Je toho opravdu dost, ale snažím se nic nepodcenit. Chci mít naprosto čisté svědomí.

LN Daří se vám krotit váš pověstný temperament, když se stále mění datum uzavření nominace? Teď už jde o 22. prosince.
Zaráží mě, že si to pořád mění, jak chtějí. Nelíbí se mi to. Mezinárodní olympijský výbor na to nedohlédne a země, která má výborné hokejisty i výsledky, do toho nemůže mluvit... Vážně mě to zaráží. Takový turnaj by si zasloužil víc respektu, NHL ale nedokáže olympiádu pořádně ocenit. V Kanadě a Americe by se měli nad sebou vážně zamyslet. Hokejisté jsou přece také jenom lidi a všechno to cestování na poslední chvíli jenom zvyšuje riziko zranění. NHL je sama proti sobě.

LN Jak na to reagujete? Vztekáte se? Křičíte?
To ne. Jinak to prostě nejde, nic s tím nepořídíme.

LN Plní zatím funkce vaše očekávání?
Nepočítal jsem s tolika komplikacemi. Na olympiádě mi spadne kámen ze srdce, až budeme mít za sebou úspěšně první dva zápasy. Pak se tým stmelí a rozjede se.

LN Nenapadlo vás už, že jste raději neměl post trenéra národního týmu přijmout?
Nenapadlo a nikdy mě to nenapadne. Ať uspěju nebo neuspěju, nikdy si nic vyčítat nebudu.

LN Nenapadlo vás to ani ve chvíli, kdy jste se dozvěděl, že svaz možná neumožní reprezentovat Pavlu Kubinovi?
Je sice potřeba ctít pravidla, ale možná by bylo dobré přehodnotit výši pokuty. Jen si to spočítejte. Kdyby Kubina opravdu nehrál v extralize patnáct zápasů, tak celkem přijde o milion korun! Já nejsem kompetentní to hodnotit, ale zakazovat někomu reprezentaci je přinejmenším důvod k zamyšlení.

LN Bylo by to ostatně poprvé od roku 1989. Kam až jste ochoten zajít v Kubinově kauze? Dokážete si jeho nominaci prosadit za každou cenu?
Když bude mít výkonnost, nemám důvod ho nenominovat. A když ho někdo vyškrtne, musí to vysvětlit veřejnosti. Hokej je hra pro lidi a reprezentace je chlouba republiky. Já budu požadovat, aby obě strany našly kompromis.

LN Začínáte se profilovat jako kontroverzní trenér. Nesdílíte svazový názor na Kubinův trest, kritizoval jste i usnesení, že extraligové kluby nebudou na turnaje Euro Hockey Tour pouštět víc než tři hráče.
Není to tak, že bych byl proti svazu. Je ale třeba vyjasňovat si názory. Generální manažeři nechtějí, aby jejich hokejisté byli přetěžováni. Já zas vidím, že daleko líp se berou do nároďáku hráči z klubu, který funguje, a oni jsou psychicky nahoře. Třeba ze Slavie by teď do výběru na Karjalu patřilo šest kluků.

LN Týkalo by se to i bouřliváka Radka Dudy? Nebo chybí v nominacích na olympiádu i Karjalu kvůli osobním důvodům? V minulosti vás verbálně napadl...
Já se nad nějaký osobní konflikt povznáším. V životě jsem s ním nepromluvil jedinou větu a jeho tehdejší výroky byly emotivní. Dveře do reprezentace má otevřené.

LN Zaznamenal jste před tvorbou širší olympijské nominace tlak ze strany hráčských agentů?
Neměl jsem jedinou intervenci. Hokejisté jsou osobnosti, mají svou hrdost. Ani já nemám nejmenší zájem někoho protlačovat. Soupisku dělám tak, že o ní musím být přesvědčený. Když se vás hráč zeptá, proč jste ho nevzal, můžete odpovědět, že to nejste povinen zdůvodňovat. Lepší je to vysvětlit. Proto o tom musíte být přesvědčený.

LN Potěšilo vás, když Robert Lang a Dominik Hašek oznámili svou chuť odletět do Turína? Bez nich byste to měl o hodně těžší.
Určitě. Neznám ale zatím jediného kluka, který by chtěl nominaci odmítnout.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!