Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Handicapovaný Pistorius uspěl u arbitráže

Sport

  15:00
LAUSANNE - Tělesně postižený jihoafrický sprinter Oscar Pistorius může startovat se zdravými sportovci na olympijských hrách v Pekingu. Rozhodla o tom dnes Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne, která zvrátila původní zamítavé stanovisko Mezinárodní atletické federace IAAF. Informovala o tom agentura AP.

Náhradní noha, se kterou byl problém. foto: ČTK

Pistorius, který se narodil bez lýtkových kostí a v 11 měsících mu lékaři amputovali obě nohy pod koleny, používá při běhu speciální karbonové protézy. Podle pravidel nesmějí mít atleti žádné technické pomůcky, které by jim pomohly zlepšit výkon. Podle studie, kterou si IAAF nechala vypracovat od institutu biomechaniky, Pistoriusovi protézy takovou výhodu poskytují. Jednadvacetiletý běžec však předložil studii z massachusettského institutu technologie, která tvrdí opak.


Po lednovém rozhodnutí IAAF se odvolal k arbitráži, která mu dnes dala zelenou pro splnění životního snu. Pistorius nemá mezi handicapovanými sprintery konkurenci, drží světové rekordy na tratích 100, 200 a 400 metrů. Proto zatoužil změřit síly i se
zdravými závodníky. Loni se představil na mítincích v Sheffieldu a Římě a mezi elitou se neztratil. Ke startu v Pekingu nyní potřebuje splnit olympijský limit. Své naděje upíná především k běhu na 400 metrů, kde je kritériem čas 45,55 sekundy.


Pistoriusův světový rekord je přitom o 1,01 sekundy pomalejší. Na olympiádu se ještě může dostat také jako člen jihoafrické štafety. Pokud neuspěje letos, mohl by se objevit za čtyři roky na hrách v Londýně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!