Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harrachov zachránil sníh z dusíku. Stál přes milion

Sport

  13:01
HARRACHOV - Organizátoři závodů Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově vyčíslili náklady na výrobu sněhu z dusíku na více než milion korun, což je nakonec zhruba třetina původního navýšeného rozpočtu. I proto si pořadatelé mnou ruce, protože můstek je díky tomu velmi dobře připraven. A očekávané přírodní sněžení by kvalitu sněhu a konání závodů nemělo ohrozit.

Můstky v Harrachově. foto: ČTK

"Situace je velmi dobrá. Stříkat sníh z dusíku, to byl velmi dobrý tah," řekl předseda organizačního výboru Rostislav Jozífek. Dusíkový sníh se totiž propojil se sněhem nastříkaným klasickou technologií a nyní i s částí přírodního sněhu. "Včera svah na dopadu na můstku ještě trochu ujížděl, ale už se to propojilo a drží to," řekl Jozífek.

Případné přívaly sněhu na českých horách, které předpovídají meteorologové do pátku, ho neděsí. "Tak vezmeme lopaty a odházíme ho. To už máme natrénované," zmínil loňský prosincový závod Světového poháru, který zapadl sněhem, ale nakonec se nekonal hlavně kvůli velkému větru.

Tekutý dusík o teplotě mínus 200 stupňů Celsia

Organizátoři zaplatili nizozemskou firmu Polar snow, která nastříkala tekutý dusík o teplotě kolem mínus 200 stupňů Celsia do mobilního stanu, v němž se tak vytvořila mrazivá atmosféra kolem mínus 30 stupňů. Z vody se v tomto prostředí pak vyrobí sníh bez přidaných chemikálií, který vydrží mnoho hodin i při vysokých teplotách nad nulou.

Firma spotřebovala v Harrachově 132 tun dusíků a nastříkala kolem 340 krychlových metrů. Takový sníh může být vyroben kdykoli a na jakémkoli místě na světě, klidně i v saharském vedru nebo vlhkém prostředí. Může být produkován ve velkém objemu a v jakékoli kvalitě: od dokonalého "prašanu" až po zledovatělou "břečku".

Stejnou metodu výroby sněhu použili organizátoři vyhlášení Krále bílé stopy v roce 2007 v Písku, při kterém se loučila s kariérou běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Tehdy stejná firma vyrobila 120 metrů dlouhou trať přes známý nejstarší kamenný most ve střední Evropě přes Otavu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat