Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harrachov zachránil sníh z dusíku. Stál přes milion

Sport

  13:01
HARRACHOV - Organizátoři závodů Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově vyčíslili náklady na výrobu sněhu z dusíku na více než milion korun, což je nakonec zhruba třetina původního navýšeného rozpočtu. I proto si pořadatelé mnou ruce, protože můstek je díky tomu velmi dobře připraven. A očekávané přírodní sněžení by kvalitu sněhu a konání závodů nemělo ohrozit.

Můstky v Harrachově. foto: ČTK

"Situace je velmi dobrá. Stříkat sníh z dusíku, to byl velmi dobrý tah," řekl předseda organizačního výboru Rostislav Jozífek. Dusíkový sníh se totiž propojil se sněhem nastříkaným klasickou technologií a nyní i s částí přírodního sněhu. "Včera svah na dopadu na můstku ještě trochu ujížděl, ale už se to propojilo a drží to," řekl Jozífek.

Případné přívaly sněhu na českých horách, které předpovídají meteorologové do pátku, ho neděsí. "Tak vezmeme lopaty a odházíme ho. To už máme natrénované," zmínil loňský prosincový závod Světového poháru, který zapadl sněhem, ale nakonec se nekonal hlavně kvůli velkému větru.

Tekutý dusík o teplotě mínus 200 stupňů Celsia

Organizátoři zaplatili nizozemskou firmu Polar snow, která nastříkala tekutý dusík o teplotě kolem mínus 200 stupňů Celsia do mobilního stanu, v němž se tak vytvořila mrazivá atmosféra kolem mínus 30 stupňů. Z vody se v tomto prostředí pak vyrobí sníh bez přidaných chemikálií, který vydrží mnoho hodin i při vysokých teplotách nad nulou.

Firma spotřebovala v Harrachově 132 tun dusíků a nastříkala kolem 340 krychlových metrů. Takový sníh může být vyroben kdykoli a na jakémkoli místě na světě, klidně i v saharském vedru nebo vlhkém prostředí. Může být produkován ve velkém objemu a v jakékoli kvalitě: od dokonalého "prašanu" až po zledovatělou "břečku".

Stejnou metodu výroby sněhu použili organizátoři vyhlášení Krále bílé stopy v roce 2007 v Písku, při kterém se loučila s kariérou běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Tehdy stejná firma vyrobila 120 metrů dlouhou trať přes známý nejstarší kamenný most ve střední Evropě přes Otavu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat