Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Haškova pravá ruka: Byl by hřích Chvalovského nevyužít

Sport

  10:55
PRAHA - Říká se o něm, že má velmi blízko ke kontroverznímu Františku Chvalovskému, ale nový místopředseda fotbalového svazu Jindřich Rajchl (32) to jako urážku nebere. Naopak trvá na svém: Bývalého šéfa svazu, který dodnes čelí obvinění ze stamilionových úvěrových podvodů, chce přizvat ke spolupráci. "Naštěstí nemusím říkat to, co se líbí lidem nebo médiím. Můžu říkat, co chci, a nestydím se za to," tvrdí.

Jindřich Rajchl. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Mluvil jste od svého zvolení s Františkem Chvalovským?
- Zatím jen jednou, a to více méně jen na bázi přátelské konverzace. Ještě jsem neměl čas se s ním pobavit o tom, jestli by nám chtěl pomoci a případně jak. Ale cítil jsem, že chuť má. Věřím, že by nám mohl pomoci, jeho role je totiž vzhledem k jeho zkušenostem nezastupitelná.

JINDŘICH RAJCHL

Narozen: 27. září 1976
Kariéra: Vystudoval právnickou fakultu a jako mladý absolvent se přes pražského advokáta Karla Brücklera dostal až k Františku Chvalovskému, kterého začal zastupovat. Stali se přáteli a o Rajchlovi se od té doby říká, že je jen loutkou kdysi mocného bosse. Pravdou je, že právě díky němu se v pouhých šestadvaceti letech stal šéfem Blšan. Dnes sedí v dozorčí radě pražské Dukly a vede české zastoupení internetové sázkové kanceláře Bwin. Sportu se věnuje od dětství, ale fotbal na rozdíl od basketbalu hrál jen na nižší úrovni. Je výborný řečník, schopný advokát, který si jde tvrdě za svým. Jeho kritici však o něm také říkají, že je demagogický, neplní sliby a je ochotný za svým cílem jít bez ohledu na názory okolí.

Proč?
- Jeho kontakty, které má na UEFA, jsou neocenitelné. Dveře, na které bychom museli klepat pět let, nám on dokáže otevřít za pět minut. A byl by pro fotbal hřích toho nevyužít. Pokud bychom ho tedy požádali o pomoc, pak jedině ve vztahu k UEFA, nikoliv k vnitrostátnímu fotbalu. Myslím, že na to už by neměl ani chuť, ani energii.

Jak si spolupráci s ním představujete konkrétně?
- Je celá řada možností, ale nemyslím si, že by měl být zaměstnancem svazu. Představuji si to tak, že by byl na volné noze, občas by někam zatelefonoval, někde by nás představil, přimluvil se. Vždyť celá řada lidí z UEFA jsou jeho přátelé. Nikdo za tím nemusí hledat peníze, určitě bychom mu nedávali nějakou gáži. Měl by být takovým volným hráčem, který má rád fotbal.

Jenže zároveň je to člověk s temnou minulostí, který byl v roce 2001 odvolán kvůli obvinění, že Komerční banku připravil nakonec o 1,5 miliardy korun.
- Všichni o něm mluví jako o kontroverzní postavě, jenže já nerozděluji lidi na kontroverzní a nekontroverzní, ale na ty, co chtějí a nechtějí fotbalu pomoci. Důvod, proč je proti panu Chvalovskému vedeno trestní stíhání, se ani náznakem nedotýká fotbalu. A pokud půjdete okres od okresu, každý vám řekne, že za jeho vlády bylo fotbalu nejlépe. Všichni vám potvrdí, že už když pan Chvalovský přijížděl na Strahov od hotelu Pyramida, každý stál v pozoru. Měli jsme plnou pokladnu a bylo nám dobře. Tehdy jsme byli na špici východního bloku a fotbal tady kvetl.

Bylo toho ale dosaženo čistými metodami?
- Určitě. Mícháme jablka s hruškami. Ať jeho kauzu posoudí soud. Na západ od našich hranic je nemyslitelné, aby se jeden případ táhl dnes už osm a půl let, aniž by se dostal před soud. Když se bavím se svými kolegy v cizině, jen kroutí hlavou. Pokud státní zástupce nedokáže za takovou dobu dovést případ před soud, musí ho zastavit.

Třeba pomůže i nám, věří zadlužené Blšany

Byl neomezeným vládcem českého fotbalu, sedával vedle nejvýznamnějších politiků a měl moc, o které se jeho nástupcům v čele fotbalového svazu může jen zdát.

Po Františku Chvalovském se už před časem slehla zem, ale jeho pověst žije dál. Nostalgie po bývalém monarchovi se ani osm let od jeho sesazení z trůnu nevytratila.

"Ve fotbale dělám hodně dlouho a musím říct, že za jeho vlády měl fotbal úroveň," říká opatrně Jaroslav Janoušek, sportovní ředitel blšanského klubu, jehož vzestup i pád kopíruje osud Chvalovského.

Janoušek dokonale vystihuje postoj většiny tuzemských funkcionářů: S kontroverzním bývalým předsedou fotbalového svazu dnes nikdo nechce být spojován, ale každý ho ve skutečnosti obdivuje.

A dvojnásob to platí v Blšanech. Fanoušci klubu, který před pár týdny sestoupil do krajského přeboru, dodnes vzpomínají na doby, kdy místní patriot Chvalovský pumpoval do vesnického klubu miliony a vytáhl ho až do první ligy.

Jenže velký sen se začal bortit na začátku roku 2001, kdy Chvalovskému podrazily nohy problémy v jeho podnikání s masem a chmelem. On, neotřesitelný vládce, byl obviněn z úvěrových podvodů.

Chvalovský údajně se svými společníky připravil Komerční banku o 1,5 miliardy korun tím, že peníze využíval k jinému účelu, než na jaký dostal úvěr. Soudní spory nebyly vyřešeny ani po osmi letech.

Své odvolání, které v červnu 2001 sledoval z pankrácké věznice, zřejmě dodnes nestrávil. "Byl jsem zklamán, že mi nikdo nepoděkoval. Přece jenom si myslím, že se něco ve fotbale pod mým vedením hnulo," přiznával později.

Klub čeká, jestli vyslyší svaz
Dnes žije v zahraničí, nekomunikuje s novináři a nejvíce se prý zdržuje na Kypru, kde za místní Apollon Limassol chytá jeho syn Aleš.

"Co vím, snaží se sledovat jeho kariéru. V Česku není v žádném směru aktivní," říká Chvalovského advokát a současný místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

Na fotbale byl prý Chvalovský v Blšanech letos jen jednou, a přestože se Janoušek dušuje, že s klubem nemá nic společného, spolupráci s Chvalovským by se nebránil. "Ale teď to neřeším, máme svých starostí dost," přiznává.

Blšany jsou v insolvenčním řízení, dluhy je táhnou dál ke dnu a lepší budoucnost je v nedohlednu.

Proto teď vedení klubu napjatě sleduje, zda se Chvalovský vrátí na scénu s požehnáním nového vedení svazu. Pak by se situace změnila i pro Blšany. "Kdyby se to povedlo, věřím, že by pak mohl pomoct i nám," netají se Janoušek.

Věříte stále, že bude František Chvalovský zbaven obžaloby?
- Jsem o tom přesvědčený. Spousta lidí může říci, že nejsem nestranný, protože jsem ho hájil, ale právě proto tu kauzu znám podrobně. Nedošlo tam k naplnění skutkové podstaty žádného trestného činu. Je to klasická obchodní operace, která bohužel skončila bankrotem firem pana Chvalovského. To ale ještě neznamená, že spáchal trestný čin. Dokud tu kauzu podrobně neznáte, těžko ji můžete hodnotit.

Také se ale říká, že na splácení svých podnikatelských dluhů si bral peníze i z marketingové společnosti STES.
- To není pravda. To jsou jen fámy, které kolem něj kolují. Ve STES proběhlo několik auditů, samozřejmě se o to zajímala i policie a došla k závěru, že pan Chvalovský nedluží STES ani korunu.

Kdy jste se potkali poprvé?
- Bylo to někdy v roce 2001 nebo o rok později. Každopádně až po jeho zatčení.

Jak byste popsal váš vztah?
- Po určitou dobu jsme spolu spolupracovali. Pak jsme se každý vydal svou vlastní cestou a od roku 2005, kdy jsem odešel z Blšan, jsme spolu už úzce nespolupracovali. Náš vztah je přátelský, ale nejsem žádná jeho prodloužená ruka. Respektuji ho, ale stejně tak se spolu dokážeme i pohádat.

Nebyl František Chvalovský i tím, kdo vás seznámil s Ivanem Haškem?
- To ne. My jsme se s Ivanem seznámili před minulými volbami, kdy mě tehdy jeden z jeho přátel přizval ke spolupráci.

Nebojíte se, že vám spojení s kdysi mocným bossem českého fotbalu může ublížit?
- Ne. Mým cílem není být populární figurou, budovat si svoji kariéru populistickými prohlášeními a dělat jen populární kroky. Ty vedou jedině do pekla - správné bývají nepopulární kroky. Jsem ve svazu proto, abych pomohl českému fotbalu. A využití služeb pana Chvalovského je věc, která českému fotbalu pomůže, ať si o tom veřejnost myslí cokoliv. Proto je teď řada na nás, abychom ho přemluvili k pomoci. Nebude to jednoduché, ale věřím, že má fotbal tak rád, že to zase udělá, i když ho tenkrát tak zklamal.

To myslíte situaci, kdy seděl ve vazbě a valná hromada svazu ho v nepřítomnosti odvolala?
- Někteří lidé se k němu otočili zády ve chvíli, kdy byl dole. Snažil se pro fotbal udělat maximum, nikdy si za to nevzal ani korunu. Své tehdejší odvolání bral jednoznačně jako křivdu. Fotbal ho tenkrát nechal ve štychu a to nebylo košér. Proto na něj trochu zanevřel.

Kdy ho chcete oslovit?
- V nejbližší době. Nejprve se musely udělat ty neodkladné věci, které nepočkají, jako třeba sestavit realizační tým národního týmu. Tohle nebylo akutní. Ale plánuji, že v nejbližších týdnech si s ním pokusím domluvit schůzku a oslovím ho.

Pozvete ho i na přátelský zápas s Belgií?
- To je přece samozřejmost! Byl zván i za minulého vedení, ale těch zápasů se nezúčastňoval. Vždy mu pozvánku poslali, ale on se prostě s českým fotbalem identifikovat nechtěl. Byl bych rád, kdybychom se začali chovat s úctou ke všem předchozím předsedům.

Jenže právě Chvalovský symbolizuje porevoluční dobu plnou černých fondů nebo korupce. Není to právě ta éra, od které se chce Ivan Hašek odstřihnout?
- To si nemyslím. Jestli chce Ivan odstřihnout nějakou éru, tak je to ta, kdy fotbal stagnoval a dělali ho lidé, kteří ho vlastně ani neměli v srdci. My chceme dělat fotbal profesionálně. Nikdo z nás tady není proto, že by chtěl na fotbale zbohatnout. A jestli je něco nepopiratelné, pak to, že pan Chvalovský fotbal v srdci také měl.

Dobrá, ale pořád je to i muž, který byl zatčen přímo na letišti, unesen při ranním běhání a nakonec po něm zbyly astronomické dluhy. Nevyslal by se jeho návratem veřejnosti špatný signál?
- Měli bychom se naučit ctít presumpci neviny. V Česku bohužel pořád převládá názor, že kdo je obviněn, ten je také vinný. Já takový východní přístup neuznávám. Ano, zůstaly po něm dluhy, ale podnikání občas dluhy přináší. V Americe nikoho nenapadne, že by měl být uvězněn šéf General Motors, po kterém zůstaly skutečně astronomické dluhy. Když mi ukážete dalšího člověka, který byl ve vedení UEFA a je ochotný fotbalu pomoci, klidně budu spolupracovat s ním. Ale nikdo takový tady není.

Vnímají to tak ale i v UEFA? Vždyť si ho všichni pamatují jako muže, který šéfoval svazu a přitom seděl ve vazbě.
- Co vím ze své komunikace s UEFA, vyjádřili mu plnou podporu. Jeho renomé v žádném případě poškozené není.

Autor: