5. září 2014 13:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Házenkářská reprezentace řeší problém: tři pravé spojky trápí zranění

Házená: Česko - Švédsko (Jan Stehlík) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Házená: Česko - Švédsko (Jan Stehlík) | foto: ČTK

PRAHA Nečekanou ránu dostala česká házenkářská reprezentace. Před podzimní kvalifikací o Euro vypadli hned tři levorucí hráči, všichni na postu pravé spojky. Navíc jde u Jana Stehlíka, Martina Stržínka i Ladislava Bryknera shodně o zranění vazů v koleni. Je tak téměř jisté, že nikdo z nich nestihne ani lednový světový šampionát v Kataru.

Jeden by znamenal problém. Dva ohromný příval smůly. Ale všichni tři najednou? Pro nové trenéry házenkářské reprezentace Jana Filipa a Daniela Kubeše je vlna zranění mezi levorukými spojkami zcela nečekanou komplikací.

„Je to velká ztráta, počítali jsme s nimi do kádru pro blížící se kvalifikační blok,“ uvedl Filip; Češi na konci října začnou boje o mistrovství Evropy 2016 na hřišti mimořádně silné Francie a 2. listopadu se utkají ve Zlíně s Makedonií. To bude ve skupině rovnou na úvod jeden z klíčových duelů.

A co víc: Stehlík, Stržínek a Brykner s velkou pravděpodobností vypadnou i z kádru pro lednové mistrovství světa. Zranění vazů si u nich podle informací svazu vyžádá minimálně půlroční léčbu. „Jsou natolik vážná, že s nimi bohužel zřejmě nebudeme moci počítat pro celou reprezentační sezonu. Nezbývá než jim popřát hodně zdaru a trpělivosti při léčení,“ vzkazuje Filip.

A jeho trenérský kolega Kubeš dodává: „Přeji klukům brzké uzdravení a těm, co dáme šanci, jedno: Zůstaňte zdraví! A také makejte, abyste národnímu týmu pomohli dosáhnout co nejlepších výsledků.“

Tři pravoruké spojky? Také řešení

Je otázkou, na jaké nové hráče trenéři ukáží. Česká reprezentace nemá dlouhou dobu na pravé spojce výrazné osobnosti, právě Stehlík či Stržínek z extraligových Hranic však v poslední době naznačili, že do nich mohou pomalu dorůstat. Jejich vážná zranění ovšem staví kouče před dvě možnosti.

Vsadit na jejich následovníky s minimem zkušeností. „Trenéři sledují hráče v Česku i v zahraničí,“ říká reprezentační manažer Karel Nocar. „Nominaci na kvalifikační duely proti Francii a Makedonii bychom měli oznámit na začátku října, až bude v ligách odehráno dost kol na to, abychom viděli, v jaké je kdo formě.“

Druhou variantou pak je možnost hrát s třemi pravorukými spojkami. Zde mají Češi dobré možnosti výběru: hvězdy Jíchu a Horáka, mladého dlouhána Kasala či šikovné střední spojky Babáka a Bečváře. Zároveň je však hra na tři praváky limitující, hlavně pro plynulost útoku či pro provádění signálů.

Miroslav Němý