Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Házenkáři jsou blízko postupu na ME. V Bělorusku vrátili soupeři domácí prohru

17:45aktualizováno  19:45
Čeští házenkáři zvítězili ve čtvrtém z šesti zápasů kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 v Bělorusku 26:24 a soupeři oplatili středeční domácí porážku o gól v Plzni.

Leoš Petrovský střílí jednu z branek českého týmu. foto: MAFRA - Luděk Ovesný

Dánové vyhráli domácí MS v házené. Druhý pořadatel z Německa je bez medaile

Reprezentanti si připsali třetí výhru ve čtyřčlenné skupině a jsou blízko postupu na šampionát.

Český celek navázal na podzimní vítězství doma s Finskem a v Bosně a Hercegovině a je jen o skóre na druhém místě za Bosnou a Hercegovinou.

Na šampionát v příštím roce postoupí první dva týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší celky ze třetích míst. Na turnaji bude poprvé v historii startovat 24 účastníků.

Reprezentanti, kteří obhajují nečekané šesté místo z posledního mistrovství Evropy, zakončí kvalifikační skupinu v červnu zápasy ve Finsku a doma s Bosnou.

Bělorusko - Česko 24:26

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia - Hrstka 4, Bečvář 1, Horák 3, Kašpárek 8, Babák 4, Číp 1, Petrovský 4, Vančo, Zdráhala 1, Patzel, Solák, Užek, Mubenzem, Zeman.
Nejvíce branek Běloruska: Baranov 5, Jurynok 4. Rozhodčí: Andorka, Hucker (oba Maď.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 3/2. Vyloučení: 2:3.

Bosna a Hercegovina - Finsko 31:19 (16:10).

Český celek hrál od úvodu mnohem lépe a soustředěněji než v Plzni, kde gólem v poslední minutě prohrál 30:31.

Reprezentanti dobře bránili, mezi tyčemi se dařilo Mrkvovi a po několika rychlých brejcích šli hosté brzy do tříbrankového vedení.

Soupeř ještě do přestávky snížil na 12:13 a v úvodu druhého poločasu se oba celky střídaly ve vedení.

V brance předvedl několik důležitých zákroků druhý gólman Galia, domácí jednou trefili tyč a Zdráhala následně poslal národní celek do vedení 23:21. Bělorusové, kteří na posledních dvou evropských šampionátech skončili desátí, pak měli chvíli navrch, ale poslední desetiminutovka patřil Čechům.

Češi si v závěru udržovali dvoubrankové vedení a definitivně pak rozhodl Petrovský trefou na 26:23. Osmi brankami pomohl hostům k vítězství Kašpárek.