Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Házenkáři mají poslední šanci

Sport

  22:00
NIŠ/PRAHA - Znovu se hlásí o slovo. Natěšený, plný očekávání. Tým českých házenkářů, který široká sportovní veřejnost během roku tolik nesleduje, je znovu pohromadě. A zase cítí šanci.

Česko - Řecko (Filip Jícha). foto: ČTK

Na ještě lepší umístění, než jakým bylo osmé místo ze stejné doby v roce 2010.

Na vyrovnané bitvy s favority. Mnohem důležitější však je úspěch v boji o olympijskou kvalifikaci pro Londýn.

Ale to je tajný sen, o němž nechce hovořit ani reprezentační kouč Martin Lipták.

ME v házené 2012

  • O turnaji: Turnaj hostí Srbsko od 15. do 29. ledna. Titul obhajuje Francie, podle bookmakerů je největším favoritem i letos.
  • O herním systému: Šampionátu se zúčastní 16 týmů, které jsou rozděleny do čtyřčlenných skupin. Česko se v jedné z nich utká s Německem (neděle 15. ledna ve 17.20, ČT4), Švédskem (úterý 17. ledna ve 20.15, ČT4) a Makedonií (čtvrtek 19. ledna ve 20.15, ČT4). Z každé skupiny postupují tři nejlepší týmy do jedné ze dvou osmifinálových skupin. Dva nejlepší z každé osmifinálové skupiny postoupí do semifinále.
  • Jak na olympiádu: Čechům se otevřou dveře do kvalifikace o OH tím, že se v konečném pořadí umístí nejhůře na druhém místě mezi celky, které doposud také nemají účast zaručenou. Znamená to skončit na druhé místě v konkurenci Německa, Norska, Srbska, Slovenska, Makedonie, Ruska, Slovinska a Polska.

"Olympiádu v hlavě nemáme, ale na šampionátu chceme uspět. Jestli z toho vyjde něco navíc, bude to prima, ale olympiáda jde teď stranou," říká trenér.

V Srbsku zítra startuje mistrovství Evropy. Prvním cílem českého týmu je postup ze čtyřčlenné základní skupiny, což se týká celků na prvních třech místech.

A Češi zahajují s Německem, s nímž na Euru před dvěma lety v Rakousku remizovali. Bude to veledůležitý začátek, Německo je totiž jedním z konkurentů v bitvě o Londýn. Následují duely se Švédskem a Makedonií.

"Právě Makedonci se zdají jako nejschůdnější, ale hrajeme v Niši, kousek od makedonských hranic, takže soupeř bude mít domácí prostředí," přemítá Filip Jícha, největší hvězda českého týmu. Ten Jícha, který byl na posledním mistrovství Evropy nejlepším střelcem a nejužitečnějšímhráčem šampionátu a s odstupem byl zvolen nejlepším házenkářem světa za rok 2010.

Vzpomínáte? Předloni v Rakousku Jícha zářil a táhl reprezentaci, jejíž zápasy se staly v Česku bedlivě sledovaným hitem. "Naším přáním je znovu vzbudit nadšení pro házenou u nás doma, podobně jako se to podařilo tenkrát. To je pro násměřítko úspěchu," říká opora a střelec německého Kielu.

V čem spočívá hlavní síla českého týmu, který je s věkovým průměrem 31 let nejstarší na šampionátu?

"Už na minulém mistrovství Evropy jsme předvedli, že naší největší zbraní je soudržnost a bojovnost. Jsme velcí kamarádi a když přijdou krizové okamžiky, je lepší být na hřišti vedle kluků, na které se můžete spolehnout. Tímse dokážeme přiblížit týmům, které jsou třeba herně před námi," přibližuje.

Hovorům o olympiádě se nebrání. "Šance není příliš velká. Ale existuje, tak se jí nevzdávejme." Teoreticky by Češi mohli skončit i devátí. Za Francií (obhájce zlata z Pekingu má účast v Londýně jistou), Španělskem, Dánskem, Švédskem, Maďarskem, Islandem a Chorvatskem, které si už zajistily místo v olympijské kvalifikaci na MS, a ještě jedním týmem z dalších uchazečů o kvalifikaci.

Těch je ale celý zástup.