Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hejnová a Rosolová jsou v semifinále. Maslák a Bába skončili

Sport

  20:47aktualizováno  22:15
LONDÝN - Zuzana Hejnová i Denisa Rosolová postoupily na olympijských hrách do semifinále běhu na 400 metrů překážek. Už o finále v Londýně bojoval čtvrtkař Pavel Maslák, ale zaostal za národním rekordem, který vytvořil v rozběhu, a postup byl nad jeho síly. Na finálovou účast nedosáhl v kvalifikaci výškařů ani Jaroslav Bába.

Zuzana Hejnová foto: Reuters

Česká rekordmanka Hejnová si při prvním startu v Londýně počínala naprosto suverénně a při vítězství v rozběhu poprvé letos prolomila hranici 54 sekund - časem 53,96 skončila celkově druhá.

"Nechtěla jsem běžet takhle rychle, ale běželo se mi dobře a je vidět, že mám formu. To se pak nedá běžet pomalu," řekla Hejnová. Věří, že může atakovat český rekord 53,29. "Věřím, že se dá běžet ještě líp," řekla k dnešnímu výkonu. Dokonce trochu pošetřila síly. "Když zítra tohle zopakuju, na finále to bude určitě stačit," byla si jistá.

To vicemistryně Evropy Rosolová, jež se překážkám začala věnovat až v této sezoně, se mezi čtveřici přímo postupujících ve svém běhu nevešla. S časem 55,42 na pátém místě musela čekat, zda se stane jednou ze čtyř zbývajících semifinalistek, a nakonec byla mezi nimi nejrychlejší.

"Nevím, co se stalo. Všechno v rozcvičování bylo super, musím se s trenérkou podívat na video, jestli jsem to rozběhla pomalu..." uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové. "Myslela jsem si, že když zatáhnu, že budu mít hodně sil, ale neměla. Prostě jsem nemohla běžet," pokrčila rameny. Její běh byl prý technicky v pořádku. Kotník, který si lehce poranila ve středu na tréninku, ji nelimitoval. "To vůbec necítím, otok už opadl, jen to hraje všemi barvami," prohlásila.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Rosolová doufá, že kvůli špatnému výkonu nebude mít pro semifinále první dráhu. "Ani poslední by se mi moc nelíbila," uvedla. "Na tréninku jsem si dělala osobáky na hladkých tratích, takže rychlostně jsem na tom dobře. Ale nevím, jestli to dokážu skloubit s vytrvalostí," přemítala.

Do semifinále nepostoupila pátá žena letošních tabulek Vanja Stambolovová z Bulharska, jež v běhu s Hejnovou závod nedokončila. V rozbězích byla nejrychlejší první žena tabulek Natalja Anťuchová z Ruska (53,90), semifinále je na programu v pondělí.

Skončil Maslák i Bába

Maslák v rozběhu jako první Čech pokořil hranici 45 sekund a zopakování českého rekordu 44,91 by v jeho semifinále stačilo na přímý postup. V čase 45,15 ale protnul cíl až jako pátý a už před dvěma zbývajícími běhy mistr Evropy věděl, že na něj nezbude ani jedno ze dvou postupových míst časem. Na účast ve finále marně útočil i Jihoafričan Oscar Pistorius, který byl prvním handicapovaným účastníkem olympijských her.

Maslák velmi chtěl postoupit do finále, dokonce se domníval, že má jednodušší běh. "Jenomže nakonec to tak snadné nebylo. Rozpálil jsem první stovku až moc a pak mi došly síly," přiznal. Zkusil začít rychleji s ohledem na to, že při sobotním startu měl na konci prý ještě dost sil. "Ale nakonec jsem docela spokojený, je to můj druhý nejlepší výkon kariéry," dodal Maslák, který je přihlášený i do závodu na 200 metrů, ale na startu se neobjeví.

Bába na svých třetích olympijských hrách bude poprvé chybět ve finále. Třetí výškař z Atén a šestý z Pekingu přeskočil v kvalifikaci 216 a napodruhé ještě 221 cm, další postupnou výšku 226 už ale atakoval marně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!