12. dubna 2015 20:03, aktualizováno  20:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Historické zlato! Basketbalistky USK senzačně ovládly Euroligu

Basketbalistky USK Praha se radují z vítězství v Eurolize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalistky USK Praha se radují z vítězství v Eurolize. | foto: ČTK

PRAHA Neočekávané je realitou, basketbalistky USK Praha vládnou Evropě! Ve finále Euroligy ve své hale Královka po heroickém výkonu přehrály vysoce favorizovaný Jekatěrinburg 72:68 (17:12, 32:28, 50:40) a navázaly na dosud jediný český titul v této soutěži, který v roce 2006 získal Gambrinus Brno.

Za USK zářily Američanky Vaughnová a Robinsonová, trenérka Natália Hejková si pak připisuje páté euroligové zlato.

Oranžová vlna, která vplula do haly Královka na pražské Letné, propadala panice. Fanoušci ruského Jekatěrinburgu, jichž do Prahy dorazilo zhruba pět stovek, hlasitě burcovali své oblíbenkyně. Basketbalistky z města na pomezí Asie a Evropy byly jasnými favoritkami finále, poslední překážkou jim bylo domácí USK Praha.

A šlo o překážku, kterou gigant nezdolal!

Velkolepé oslavy nerozjíždějí hvězdy z Ruska, nýbrž USK Praha, které si připsalo historicky první euroligový triumf ve své historii.

Trenérka Pražanek Natália Hejková tím jen potvrdila svou výjimečnost, neboť i ve svém pátem finále Euroligy stála na straně vítězek.

Jak se velký triumf rodil?

Basketbalistky USK Praha oslavují vítězství.

Basketbalistky USK Praha se radují z vítězství v Eurolize.

První koš utkání dala - tak jako v semifinále proti Fenerbahce - Jana Veselá a opět to odstartovalo napínavou podívanou, přetahovanou o každý bod. A Královka, v níž příznivci barev USK překřičeli i oranžový „kotel“ hostí, se královsky bavila. Třeba ve fázi, když si Veselá a chvíli po ní Hanušová s Palauovou připsaly suverénní trojku a USK vedlo 17:10!

S tím hvězdy Jekatěrinburgu, jehož opora Alba Torrensová byla před utkáním vyhlášena Hráčkou roku, nepočítaly.

USK neslevovalo z tempa a hbitá Robinsonová skvělým nájezdem pod koše zvýšila zkraje druhé čtvrtiny dokonce na 21:12. Jediným záporem tou dobou byly zákroky kapitánky Ilony Burgrové, jež za pouhých 64 vteřin nasbírala hned čtyři osobní chyby.

Zatímco v pátečním semifinále proti Kursku hráčky Jekatěrinburgu soupeřky hned v úvodu „smázly“ a mohly šetřit síly, USK jim připravilo diametrálně odlišnou situaci. Favoritky najednou ztrácely, ovšem o to větší zahájily mobilizaci.

Danielle Robinsonová z USK Praha s trofejí pro vítěze turnaje - síťkou z koše.
Finále Euroligy si nenechal ujít ani známý milovník basketbalu Václav Klaus.

Jejich stíhací jízdu ovšem narušila trojka Petrovičové a po pauze 32:28) především výborný start USK do druhé půle: doskok Vaughnové, zisk Robinsonové, koš Petrovičové, další úspěch Robinsonové, zase Vaughnová, zase Robinsonová - 44:32!

Cizinky v pražských barvách zářily a Královka vycítila, že není daleko senzace. Že není daleko možnost zlomit šňůru dvanácti porážek ze vzájemných duelů s Jekatěrinburgem.

Do poslední čtvrtiny šlo USK s desetibodovým náskokem, ale rychle to bylo 52:46. Drama, jemuž přihlížel i bývalý prezident Václav Klaus či bývalé reprezentační hvězdy Eva Vítečková a Hana Horáková, gradovalo.

Superstar Torrensová trojkou stáhla na 54:49. Po koši s faulem zněl stav 56:52... Přišlo i snížení na dvoubodový rozdíl... Nestačilo to! Heroicky hrající basketbalistky USK už svůj sen nepustily. Šesty Veselé rozpoutaly euforii. Euroligové zlato proměnily v realitu.

Finálový turnaj Evropské ligy basketbalistek v Praze:

Finále: 

  • ZVVZ USK Praha - Jekatěrinburg 72:68 (17:12, 32:28, 50:40) 
Nejvíce bodů: Robinsonová 24, Vaughnová 18, Petrovičová 13, Veselá 11 - Parkerová 27, Grudaová 19, Torrensová 12. Fauly: 22:17. Trestné hody: 8/5 - 20/15. Trojky: 5:1. Doskoky: 34:41.

O 3. místo:

  • Dynamo Kursk - Fenerbahce Istanbul 67:58 (18:12, 30:26, 48:42)
Nejvíce bodů: Oqwumikeová 21, Milovanovičová 16, Augustusová 13 - Charlesová 23, Zellousová 15, Canitezová 6. Fauly: 16:13. Trestné hody: 10/7 - 14/6. Trojky: 4:2. Doskoky: 47:48.

Miroslav Němý