2. května 2014 11:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hokejbalový gentleman Kruček nebyl skoro čtyři roky vyloučen

Martin Kruček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kruček | foto: Michal Pěch

Statistikám vládne. Alespoň co se týče produktivity. Hokejbalista Martin Kruček z pražského Kert Parku ovládl bodování i tabulku střelců základní části extraligy. Přesto u něj v jedné kolonce svítí nula. Téměř čtyři roky. 27letý reprezentant dokázal něco unikátního: od disciplinární komise dostal cenu fair-play za to, že nebyl od září roku 2010 vyloučen.

"To ocenění mě moc těší. Bylo to pro mě překvapení, ale nemohu říct, že bych to vůbec nečekal," řekl mistr světa z roku 2009. "Hokejbal mě baví a hraju ho proto, abych si to na hřišti užil. Ne abych seděl na trestné lavici a oslaboval tým. Na tom je založený i můj styl hry. Jsem rád, že k tomu nemám sklony a nepomáhám si zbytečnými fauly."

Na své poslední vyloučení si Kruček dobře pamatuje. "Bylo to 11. září 2010 proti Plzni za vysokou hůl. Tehdy jsem tým poslal do oslabení tří proti pěti. Ale Plzeň naštěstí přesilovku nedokázala využít." 

Jeho férového přístupu si všímá téměř celá hokejbalová obec. "Už fakt, že jeho poslední dvouminutový trest je z roku 2010, je obdivuhodný. Ale nejde jen o čísla, komise vnímá i to, že na Martinovo gentlemanské chování upozorňují nejen protihráči, ale i rozhodčí a další činovníci," poznamenal šéf disciplinární komise Libor Komůrka.

Martin Kruček
Martin Kruček

A jak se jeden z nejtalentovanějších českých hokejbalistů k tomuto sportu dostal? V mládí zkoušel hokej a fotbal – nic z toho ho však moc nebavilo, protože dával málo gólů. Při florbalu byl svázaný přísnými pravidly. A tak se ve třetí třídě vrhl na hokejbal.

"Dařilo se mi od začátku, střílel jsem branky, přihrával na ně. A to bylo něco pro mě," řekl Kruček, který to dotáhl až do reprezentace. S ní v roce 2011 dosáhl na titul, loni bral "pouze" stříbro. A za rok ve švýcarském Zugu by měl být hlavním tahounem při návratu na trůn. V duchu fair play, samozřejmě.

spo

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!