28. prosince 2009 20:32, aktualizováno 29. 12 15:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Holík o hokejové juniorce: Šindel nasliboval nesmysly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaroslav Holík.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Holík. | foto: ČTK

PRAHA Rád si často rýpne, pro kritické slovo nechodí příliš daleko. Jenže Jaroslav Holík (67) má na to tak trochu právo. Stále totiž zůstává jediným koučem, jenž pro český hokej vyhrál na přelomu tisíciletí dvě zlata z mistrovství světa juniorů.

 Nikdo před ním ani po něm svůj výběr k titulu už nedovedl.

Češi na MSJ

2000, Skelleftea Zlato
(trenér Jaroslav Holík)

2001, Moskva Zlato (trenér Jaroslav Holík)

2002, Pardubice 7. místo (trenér Jaroslav Holík)

2003, Halifax 6. místo (trenér Jaroslav Holík)

2004, Helsinky 4. místo (trenér Alois Hadamczik)

2005, Grand Forks Bronz (trenér Alois Hadamczik)

2006, Vancouver 6. místo (trenér Radim Rulík)

2007, Leksand 5. místo (trenér Vladimír Bednář)

2008, Pardubice 5. místo (trenér Miloslav Hořava)

2009, Ottawa 6. místo trenér Marek Sýkora)

"A ani nevěřím, že se tohle v nejbližší době někomu podaří," prohlásil hokejový internacionál.

Hřeje vás fakt, že jste jediným úspěšným trenérem? Nebo naopak mrzí, že je mládežnický hokej tak pozadu?

Mě to hřeje a moc rád na to vzpomínám, vypovídá to přece o kvalitě trenéra. Protože není umění získat titul v Rusku, tam si můžete vybrat hráče ze dvou generací za velké peníze. Já měl po ruce dva ročníky kluků a s těmi jsem musel hrát. Pamatuju, jak jsem tenkrát přišel, ať mi tuhle důvěru dají, že se jim odměním zlatem. A vidíte – svůj slib jsem splnil.

Proč se něco podobného nepovedlo někomu po vás?

Protože se u nás dělá hokej už několik let špatně. Víte, tady se jen kecá a bratříčkuje, u dvacítek dnes dostanete roli trenéra jen proto, že momentálně nemáte práci. Vidím, jak je to s českým hokejem zlé. Byl jsem nedávno na měsíc se zeťákem ve Vancouveru a pozoroval kanadské juniory. Jestli někdo tvrdil, že v­současné dvacítce máme dobré hráče ze zámoří, tak tam jsem viděl stabilně hrát jen Vincoura s Gudasem. Jak potom může někdo mluvit o medaili?

Teď narážíte i na trenéra Jaromíra Šindela, který před odletem vyslovil stejné cíle?

Co on říkal, jsou jen nesmysly. A sám musí dobře vědět, na co jeho tým má, když hráče pod sebou zná. Otázkou je, jestli je zná dobře...

Dělal byste něco jinak než on?

Já na to mám svůj názor, když se před šampionátem na ty hráče ani neletí do Ameriky podívat. Já když ten tým vedl, byl jsem na hráče tvrdý a moc se s nimi nebavil, jen jim řekl, co po nich chci. A potom jsem měl po ruce Radima Rulíka nebo Pavla Hynka jako mladší asistenty, kteří byli s kluky v kontaktu. Největší chybou Šindela bylo už to, že dvacítku vůbec převzal. Já to klidně řeknu nahlas. V tomhle vnitřním prostředí nechce mít nikdo nepřátele, ale já na to kašlu...

Mohou podle vás čeští junioři klesnout ještě níž?

Klidně, co by ne?

Takže jsou jejich dvě dosavadní porážky v Kanadě natolik drsnou realitou?

Přiznávám, že debakl se Švédy byl až příliš drsný, tak špatně, doufám, na tom ještě nejsme. Ale to není jen o dvacítce, prohrává i šestnáctka nebo osmnáctka. A nakonec i senioři už přece dlouho nic nevyhráli. Víte, co si myslím?

Schválně...

Možná teď budu všem pro srandu, ale s Jágrem nebo Čajánkem nemůžeme na olympiádě nic uhrát. Viděli jste to už nedávno na turnaji v Moskvě, byli tam, a stejně jsme skončili až třetí. Vancouver? Tam bude hokej ještě o třídu výš.

Říkáte, že by na takových hráčích neměla reprezentace stavět?

Už dávno mají dostat prostor ti mladší – Frolík, Voráček, Krejčí... Stejné je to v extralize: když budou hrát dál Reichel, Ručinský a spol., mladší se nezlepší. Tak to je.