Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Horolezkyně Kolouchová jako první Češka stanula na vrcholu Annapurny

Klára Kolouchová foto: ČTK

Horolezkyně Klára Kolouchová dnes jako první česká žena stanula na vrcholu Annapurny. Na 8091 metrů vysoký himálajský vrchol a desátou nejvyšší horu světa vylezla dopoledne se skupinou nepálských šerpů a součástí expedice byly i Ukrajinka Iryna Karaganová a Britka Samiur Rashidová, uvedl specializovaný server explorersweb.com.
  19:40

Pětačtyřicetiletá Kolouchová zdolala Annapurnu, jež má pověst jednoho z nejnebezpečnějších vrcholů vůbec, pět let poté, co jako první česká žena vystoupila na druhou nejvyšší horu světa K2 (8611 m).

Ve stejném roce 2019 byla pražská rodačka i na třetím nejvyšším vrcholu Kančendženze (8586 m) a už v roce 2007 zdolala ještě pod rodným jménem Poláčková Mount Everest (8848 m).

Annapurnu před Kolouchovou pokořilo šest Čechů. Josef Rakoncaj to dokázal jako první v roce 1988, ve stejném roce se na vrchol dostali také Jindřich Martiš s Josefem Nežerkou, následovali Martin Minařík (2009), který se ale při sestupu ztratil, a Radek Jaroš s Janem Trávníčkem (2012).

Klára Kolouchová se narodila v Praze, vystudovala obchodní management na Anglo-American College. Pracovala na pozici PR manažerky pro zahraniční firmy, v Londýně čtyři roky v oblasti HR, v Česku jako konzultantka.

Kromě horolezectví dříve provozovala také pohybové studio pro ženy na pražské Ladronce. S manželem vychovává dceru Emmu a syna Cyrila.

V nakladatelství Labyrint jí vyšla kniha Himálajský deník (2008) a o jejím výstupu na K2 vznikl dokumentární film K2 vlastní cestou (2020). Její nejnovější kniha vyšla pod názvem Nahoře fouká.

Její pouť na K2 sledovala dokumentaristka Jana Počtová a vznikl o tom film „K2 vlastní cestou“. Byl to mimochodem třetí pokus. Na K2 se vydala poprvé v roce 2016, lavina vše ukončila. Další pokus se o dva roky později nevydařil kvůli zdravotním potížím.

Autoři: ,