Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hosszúová a Dressel přepisují historii. Maďarka získala pět titulů v jedné disciplíně, Američan překonal Phelpse

Sport

  15:05
kwangdžu - Caeleb Dressel a Katinka Hosszúová se na mistrovství světa plavců v Kwangdžu zapsali do historie novými rekordy. Dvaadvacetiletý Američan jako první posbíral na jednom šampionátu osm medailí, což nedokázal ani jeho legendární krajan Michael Phelps. Hvězdná Maďarka opět vyhrála polohový závod na 400 metrů a jako první plavkyně získala pět titulů v jedné disciplíně.

Maďarská plavkyně Katinka Hosszúová. foto: Reuters

Před dvěma lety v Budapešti Dressel vyrovnal Phelpsův rekord sedmi zlatými závody, nyní z Koreje odjel s osmi kovy - šesti zlaty a dvěma stříbry, kterým završil úctyhodnou sbírku v polohové štafetě. Předtím vyhrál kraulařskou padesátku i stovku, stejné motýlkářské distance, dvě štafety a druhý byl v mixové polohové štafetě.

Třicetiletá Hosszúová časem 4:30,39 porazila Číňanku Jie Š’-wen o téměř dvě sekundy. Světová rekordmanka a trojnásobná olympijská šampionka navázala v polohovce na MS na triumfy z let 2017, 2015, 2013 a 2009. Česká reprezentantka Barbora Závadová skončila v rozplavbách na 21. místě.

Češi odjeli z MS po deseti letech bez jediné finálové účasti. „Vypadá to, že vystoupení nebylo úplně dobré, ale odstupy od finále jsou tak malé, že to z mého pohledu nevidím tak hrozně. Byť jsme nějaké finále chtěli,“ zhodnotil šéftrenér Vlastimír Perna pro sport.cz. 

Maďarská plavkyně Katinka Hosszúová.
Plavecká hvězda Katinka Hosszúová získala 90. medaili z velkých akcí. Na ME v...

Mezi kraulaři potvrdila nadvládu Simone Manuelová, která po stovce ovládla v Koreji i padesátku. Vyhrála časem 24,05, obhájkyni a světovou rekordmanku Sarah Sjöströmovou ze Švédska porazila o dvě setiny a navázala na triumf ze stovky. Oba kraulařské sprinty na jednom šampionátu ovládla jako první Američanka v historii.

Manuelová na šampionátu slavila celkem šest medailí. Dnes získala zlato v polohové štafetě, v němž Američanky časem 3:50,40 vylepšily vlastní světový rekord o více než sekundu.

Na prsařské padesátce zvítězila rovněž dvaadvacetiletá Američanka Lilly Kingová a v Koreji posbírala tři tituly. Dnes vyhrála za 29,84 před teprve čtrnáctiletou Italkou Benedettou Pilatovou, kterou porazila o 16 setin.

Výprava USA byla v bazénu suverénně nejúspěšnější, získala 27 medailí včetně 14 zlatých. Druhá skončila Austrálie s 19 kovy, z toho pěti nejcennější hodnoty.

Na 50 metrů prsa zvítězila Američanka Lilly Kingová a v Koreji získala druhou zlatou medaili. Dvaadvacetiletá závodnice navázala na triumf z dvojnásobné trati a obhájila oba individuální tituly. Pro výhru si doplavala časem 29,84 a za vlastním dva roky starým světovým rekordem zaostala o téměř půl sekundy. Čtrnáctiletou Italku Bendettu Pilatovou porazila o 16 setin, třetí skončila Julija Jefimovová z Ruska.

Na mužské znakařské padesátce se o překvapení postaral Zane Waddell. Jednadvacetiletý Jihoafričan o šest setin porazil Jevgenije Rylova a připsal si největší úspěch v kariéře. Až třetí skončil s odstupem osmi setin další ruský plavec a světový rekordman Kliment Kolesnikov.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!