Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrdina davů Štěpánek: Já na ten záchod ale vážně musel. Je dobře, že jsem odešel

Roland Garros

  18:30
PAŘÍŽ - Publikum na kurtu Philippa Chatriera povstalo a tleskalo. Nejen Andymu Murraymu, který ukázal nervy šampiona a vyhrabal se z kritického stavu. Ale i poraženému Radkovi Štěpánkovi. V 37 letech trápil jednoho z největších favoritů tenisového Roland Garros. A po třech hodinách a 41 minutách se loučil jako hrdina. „Když jsem cítil, že jsem diváky potěšil, byl to skvělý pocit,“ řekl.

Radek Štěpánek a Andy Murray. foto: ČTK/AP

Dvakrát ho dělily od výhry pouhé dva míčky. Za stavu 5:4 v pátém setu se při Murrayho servisu dostal na skóre 30-30, pak na shodu. Ale k mečbolu ho druhý hráč světa nepustil.

Naopak: dostal se k němu sám - a když Štěpánkův stopvolej narazil do sítě, Skot vítězně zvedl ruce nad hlavu. Se Štěpánkem se pak u sítě dlouze objímal. „Byl to neuvěřitelný zápas,“ řekl český tenista. „Velká bitva. Můžu být hrdý na to, co jsem předvedl.“

Senzace byla blízko. Litujete něčeho, co jste mohl zahrát jinak?
Zdálo se mi, že jsem zahrál skvělý bekhend po čáře za stavu 5:4 a 30-30. Přišlo mi, že jsem to trefil dobře. Ale narazil do pásky. Pak jsem měl šanci při shodě, kdy jsem hrál kraťas. V celém zápase jsem ho hrál po čáře. Tady jsem ho poprvé zahrál křížem. Kdybych ho zahrál po lajně jako pokaždé, z čehož jsem vyhrával 99 procent výměn, mohlo to být jiné. Ale na kdyby se nehraje. Takové maličkosti nakonec rozhodují.

Jak moc potěší takový výkon proti světové dvojce?
Zatlačil jsem Andyho do kouta. Když se podívám, co letos na antuce dokázal, tak je to pro mě velkou motivací do dalších týdnů. Dal jsem tomu vše. Nelituju ničeho. Vždycky se těžko vstřebává, když jsem tak blízko takovému úspěchu a nevyjde to. Ale hrát na takové scéně před takovým publikem, to je vždycky radost. A když jsem na konci cítil, že jsem je potěšil, tak to byl skvělý pocit.

Murray si v pondělí stěžoval, že jste hru záměrně zdržoval a zdržel se na toaletě po třetím setu moc dlouho. Jak byste na to zareagoval?
Řeknu vám, že bylo lepší, že jsem z kurtu odešel. On prohrával, už měl varování od rozhodčího a nervy na pochodu. Ale já fakt musel jít. Věřte mi.

Po Murrayho proměněném mečbolu jste se usmíval. Co se vám honilo hlavou?
Jen jsem schovával smutek. (smích) Co můžete dělat, když je konec? Uvnitř mě se toho dělo hodně, ale radši jsem se smál, než abych brečel. Těžko se to vstřebává.

Věříte, že vaše hra může být pro další tenisty vzorem?
Podle toho, co vidím v telefonu, byla asi spousta lidí jak včera, tak dneska u televize, za což bych jim chtěl poděkovat. Jestli jsem pro někoho vzorem, což doufám, že jsem, nebo jednou budu, tak je to jen odměna za to, co tenisu dávám. Jak trénuju, jaký tenis se snažím hrát. Lidi tenhle tenis už moc nevidí a o to jsou radši, že mohou být u toho.

Myslíte si, že Murray dojde na turnaji daleko?
Upřímně si nemyslím, že dojde moc daleko (smích). Ne, dělám si srandu. Chtěl jsem mu ukázat stopku, ale takhle to dopadlo. Může jít daleko, je jedním z favoritů. Je tu Novak (Djokovič), Andy, Rafa (Nadal) hraje zase skvěle. Stan (Wawrinka) je trochu v jejich stínu, ale myslím, že do toho taky promluví. Každý rok se tady odehrají zajímavé bitvy. Je to nejtěžší grandslam roku. Hodně nás všechny vyšťaví. Bude zajímavé sledovat, jak se to letos odehraje.

Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat