Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrdinové her: okruh jel bez sedla, běh se zlomenou nohou

Sport

  12:06aktualizováno  12:14
PRAHA - Na olympiádě přemáhali nejen své soupeře, ale i jiného nepřítele. Bojovali s handicapem, zraněním či smůlou. Svou misi přesto zvládli. Připomeňte si heroické výkony nezdolných olympioniků.

Skifařka Miroslava Knapková vybojovala zlatou medaili foto: ČTK

Knapková překonala bolesti

Miroslava Knapková se zlatou medailí

Takový závod olympijská regata dlouho nepamatuje. Mirka Knapková sužovaná bolestí z natrženého mezižeberního svalu deklasovala celý svět. Přitom to po rozjížďkách vypadalo, že z dějiště her odjede zklamaná. Docent Kolář a trenér Tomáš Kacovský se raději na její finálový start nekoukali. Klidně se totiž mohlo stát, že udělá dva záběry a závod pro ni skončí. Knapková se ale ve finále brzy dostala do vedení. A pak už jen ujížděla a ujížděla...

ČTĚTE VÍCE

 

Štafetu dokončil se zlomenou nohou

Americký čtvrtkař Manteo Mitchell.

Americký atlet Manteo Mitchell běžel polovinu svého úseku ve štafetě na 4x400 metrů se zlomenou nohou. Pětadvacetiletý běžec přesto svou část závodu dokončil a přispěl k bezpečnému postupu týmu do finále. Mitchell prý uslyšel praskání v levé noze přibližně po 200 metrech. Svůj úvodní úsek ale dokázal doběhnout za 46,1 sekundy a Američané nakonec postoupili do finále ve stejném čase jako první Bahamy (2:58,87). O několik hodin později se překvapený Mitchell od doktorů dozvěděl, že má zlomenou lýtkovou kost.

Biker přišel o sedlo, přesto slaví bronz

Marco Aurelio Fontana.

Když mu v závěru závodu v cross country ujeli Jaroslav Kulhavý a Nino Schurter, vypadalo to, že si Ital Aurelio Fontana v klidu dojede pro bronzovou medaili. Nastal ale problém, Fontanovi z horského kola odpadlo sedlo. Houževnatý cyklista se přesto nevzdal a ve stoje došlapal až do cíle. Navíc svou pozici uhájil a stanul na vytoužené třetí příčce.

Tibeťanka v dresu Číny

Chodkyně Čchie-Jang získala jako první Tibeťanka olympijskou medaili

Chodkyně Čchie-Jang Šen-ťie se zapsala do historie jako první Tibeťanka, jež startovala na olympijských hrách a hned získala medaili. V sobotním závodu na 20 kilometrů dosáhla na bronz v barvách Číny, která Tibet už přes šedesát let okupuje. Tibet nemůže samostatně reprezentovat na mezinárodních akcích a v Londýně tak měli Tibeťané unikátní příležitost fandit na velké akci své krajance, i když v barvách Číny.

Handicapovaný Pistorius

Jihoafrický běžec Oscar Pistorius.

Narodil se bez lýtkových kostí, a tak mu v jednom roku doktoři amputovali obě končetiny. Přesto se tělesně postižený atlet Oscar Pistorius představil na olympijských hrách. S protézami místo nohou sice na žádnou medaili nedosáhl, ale ani nepropadl. První handicapovaný sportovec startující pod pěti kruhy v běhu na 400 metrů skončil v semifinále, stejně dlouhým úsekem uzavřel finálový běh jihoafrické štafety na osmém místě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!