Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

I cenzor má slabá místa

Sport

  13:14
PEKING - "Aplikace nemůže zobrazit tuto webovou stránku,“ ohlásí nemilosrdně nápis z obrazovky počítače. V Mezinárodním tiskovém centru v Pekingu, kde se na sebe tlačí tisíce žurnalistů z celého světa, totiž stále drží konečné slovo čínský cenzor.

Dohled na každém kroku. foto: AFP

Nejen že včera blokoval přístup na stránky náboženského hnutí Falun Kung, které čínští vládcové považují za zločineckou organizaci, ale celkem očekávatelně i informace o Tibetu. Připojit se ale nedalo ani ke zpravodajství renomované stanice BBC.

Novinářům i běžným Číňanům byl odepřen i pohled na stránky české iniciativy Olympic Watch.

Ovšem i bdělá armáda čtyřiceti tisíc policistů, kteří vytvářejí takzvaný "velký čínský firewall“ čili bránu na filtrování komunistickému vedení nepohodlných internetových stránek, má svá slabá místa. Například odkaz ve Wikipedii na náměstí Tchienanmen zobrazit nejde, když se ale v české verzi encyklopedie zadá v Pekingu náměstí Nebeského klidu, tak se požadované informace o masakru demonstrujících studentů objeví.

Dříve blokované stránky organizací Amnesty International, Reportérů bez hranic či Rádia Svobodná Asie jsou nyní po nátlaku Mezinárodního olympijského výboru přístupné.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!