Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I cenzor má slabá místa

Sport

  13:14
PEKING - "Aplikace nemůže zobrazit tuto webovou stránku,“ ohlásí nemilosrdně nápis z obrazovky počítače. V Mezinárodním tiskovém centru v Pekingu, kde se na sebe tlačí tisíce žurnalistů z celého světa, totiž stále drží konečné slovo čínský cenzor.

Dohled na každém kroku. foto: AFP

Nejen že včera blokoval přístup na stránky náboženského hnutí Falun Kung, které čínští vládcové považují za zločineckou organizaci, ale celkem očekávatelně i informace o Tibetu. Připojit se ale nedalo ani ke zpravodajství renomované stanice BBC.

Novinářům i běžným Číňanům byl odepřen i pohled na stránky české iniciativy Olympic Watch.

Ovšem i bdělá armáda čtyřiceti tisíc policistů, kteří vytvářejí takzvaný "velký čínský firewall“ čili bránu na filtrování komunistickému vedení nepohodlných internetových stránek, má svá slabá místa. Například odkaz ve Wikipedii na náměstí Tchienanmen zobrazit nejde, když se ale v české verzi encyklopedie zadá v Pekingu náměstí Nebeského klidu, tak se požadované informace o masakru demonstrujících studentů objeví.

Dříve blokované stránky organizací Amnesty International, Reportérů bez hranic či Rádia Svobodná Asie jsou nyní po nátlaku Mezinárodního olympijského výboru přístupné.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat