1. listopadu 2007 11:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

I Slováci by o EURO stáli

PRAHA Na olympijské hry si Česko troufá bez cizí pomoci, o mistrovství Evropy ve fotbale by se rádo podělilo se Slovenskem.

O možné kandidatuře na pořádání EURO 2020 se zmínil po kongresu UEFA v Curychu předseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Pavel Mokrý. „Musíme se o to porvat. Jako partner se Slováci přímo nabízejí,“ prohlásil svazový šéf pro MF Dnes.

Jak vypadá slovenská reakce na smělou myšlenku? „Už před rokem vzešla z naší strany nezávazná nabídka. Pokud by Česko podalo kandidaturu, měla by slovenská strana zájem se na ní podílet,“ řekl včera LN tiskový mluvčí Slovenského fotbalového svazu Ivan Čeredejev.

Na švýcarské půdě se Mokrý setkal s prezidentem slovenského svazu Františkem Laurincem u pracovního oběda. Klíčová jednání širších delegací ale proběhnou až za dva týdny před kvalifikačním utkáním Slováků v Praze.

Stejně jako v případě olympiády by i přípravy na evropský šampionát začínaly prakticky na zelené louce. Podle platných regulí UEFA musí být pro zahajovací zápas a vyřazovací část turnaje připraveny stadiony kategorie elite. Na jejich tribuny se musí vejít minimálně 30 tisíc diváků, z toho nejméně 22 a půl tisíce míst musí být pod střechou. O výstavní aréně si zatím v obou částech bývalé federace mohou nechat zdát.

České stadiony mají náskok
V Česku se ale během posledních dnů znovu rozvířila diskuse o vzniku národního stadionu, který by potřebná kritéria splňoval. Místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál naznačil, že by už příští rok mohly začít na Letné první práce. To by znamenalo, že svůj současný domov opustí Sparta. Český mistr s takovou variantou zatím nepočítá.

Už nyní by Letná mohla šampionát hostit. Ale pouze vybrané zápasy v základních skupinách. Pro ně jsou způsobilé i stadiony v kategorii 3, kterých se nachází v Česku celkem šest. Po dokončení slávistického Edenu nejspíš jeden přibude. Proto má česká kandidatura pevnější základy. „V devadesátých letech jste pokročili dál, na Slovensku je situace okolo stadionů kritičtější,“ přiznal Čeredejev.


Kolik chybí stadionů?

Zápasy následujících dvou evropských šampionátů se uskuteční vždy na osmi stadionech. Zahajovací zápas a vyřazovací část turnaje musí hostit stadiony v kategorii elite. Žádný takový v Česku ani na Slovensku v současnosti není. Některá utkání v základních skupinách se mohou uskutečnit na stadionech zařazených do kategorie 3. Těch je v Česku momentálně šest - Sparta, Strahov, Liberec, Teplice, Olomouc, Mladá Boleslav. Toto označení pravděpodobně získá i nový stadion Slavie v Edenu.

Vyzkoušet si organizační schopnosti lze s předstihem také při turnajích nižších věkových kategoriích. Příští rok v červenci se v Česku uskuteční evropský šampionát hráčů do 19 let. Slovensko před sedmi lety pořádalo mistrovství Evropy jednadvacítek, o další akci podobného rozsahu zatím neusiluje.

Na budování fotbalového zázemí i související infrastruktury je ještě dost času. Třeba ve Varšavě ještě nezačali se stavbou hlavního stadionu ve Varšavě, kde má šampionát začít v roce 2012. Nejsou proto úvahy o turnaji, který začne až za necelých třináct let, předčasné? Čeredejev si to nemyslí. „Rozhoduje dlouhodobá diplomacie. Od Čechů jde o dobrý tah.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz